EXCLUSIV Dragoș Pîslaru, la TVR Info: ”Sunt niște inadvertențe în proiectul noii legi a salarizării pe care le descoperim în fiecare zi, pe măsură ce avem consultări. Nu este perfect”

28 May 2026, 21:50 (actualizat 29 May 2026, 11:42)

Invitat la TVR Info, ministrul interimar al Muncii și al Fondurilor Europene, Dragoș Pîslaru, a afirmat că în proiectul noii legi a salarizării ”există inadvertențe” și a explicat că acesta ”nu este perfect”. Joi, sindicatele au declanșat primele proteste față de legea salarizării. 

”Sunt niște inadvertențe în proiectul de lege pe care le descoperim în fiecare zi, pe măsură ce avem consultările, și este un lucru absolut clar că proiectul de lege nu este perfect. Ca să fie foarte clar ce se întâmplă și vreau să spunem lucrurilor pe nume. Dacă scopul clasei politice era să-și găsească un țap ispășitor pentru o reformă pe care n-au avut tupeu să o scoată pe masă până acuma, pare că este rezolvat. În sensul că din 2022 s-a apucat lumea să lucreze la legea asta și da, este o lege care nemulțumește pe toată lumea. Pentru ca să faci o reformă de salarizare echitabilă într-o perioadă de clară strângere de curea, deci de reducere bugetară și cu anvelopă foarte redusă, este un lucru foarte complicat, dacă nu imposibil aproape”, explicat ministrul Dragoș Pîslaru, la TVR Info.

Ministrul Pîslaru a explicat că proiectul de lege are inadvertențele sale, pentru că, ”nefiind consultări publice înainte, nimeni nu se poate să știe cazuistica în plată pentru toate salariile”.

”De ce? Pentru că statul român totdeauna a ținut un fel de umbră pe modul în care ajung practic să fie plătiți funcționarii publici. Vă aduc aminte că în 2016 eu am dat o ordonanță, o hotărâre și un ordin ca să pot să calculez cum sunt toate veniturile în plată ale oamenilor din sectorul public. De abia reușisem s-o fac în luna decembrie 2016 și în martie 2017 doamna Olguța Vasilescu a anulat respectivul ordin și nu s-a mai calculat nimic”, a adăugat Pîslaru.

Federația SANITAS a scos joi în stradă angajații din sistemul de sănătate. Protestul vine la o zi după discuțiile purtate de sindicaliști cu oficialii care au lucrat la proiectul legii salarizării. Federația SANITAS cere retragerea proiectului în forma actuală și reluarea negocierilor. 

Ministrul interimar al Muncii și al Fondurilor Europene a afirmat că după consultările de miercuri cu sindicatele s-au descoperit problemele.

”Adică pe lista legată de ce secții ar trebui să aibă sporurile acelea de condiții deosebit de periculoase nu erau listate toate secțiile. De ce? Pentru că nu se cunoaște neapărat tot nomenclatorul de secții medicale din țară sau din practică. Soluția a fost foarte simplă vom stabili care sunt criteriile pentru a încadra diversele secții și lași specialiștii din Sănătate, sindicatele în dialog social cu Ministerul Sănătății, să definească care este ierarhia de condiții deosebit de periculoase. (…) Problema legată de sporuri este în acest moment în lucru. Problema legată de ture este în acest moment în lucru, pentru că acel plus 10% era gândit așa un pic pentru gărzi, dar nu reflecta situația de vineri, sâmbătă, duminică, sărbători legale. Și da, evident, sunt lucruri pe care că acum sunt în lucru, sunt într-un proces de ajustare a legii și ăsta este scopul”, a declarat ministrul.

El a adăugat: ”Pe lângă faptul că mă pricep la domeniu ăsta, diferența pe care o avem e că în 2016 am petrecut opt luni și 153 de ore de consultări cu sindicatele, ca să fac un proiect bun, care a fost la sfârșit șifonat și preluat în Parlament, iar acum am avut trei săptămâni în care n-am putut să stau pe toate detaliile, de toate familiile ocupaționale. (…) Ceea ce este important e că am spus așa: ca să pot să ajung la consultări, să pot să discut cu oamenii, să înțeleg problemele pe care dumnealor le au cu sindicatele și cu autoritățile, am nevoie ca să știu care e suma și să am un acord politic în spate, ca să nu simt după aia că devin o țintă vie pentru toți politicieni. Și atunci problema pe care o avem în acest moment este că prin aceste consultări rezolvăm exact ceea ce invocă colegii care vorbesc la televizor”.

Proiectul noii legi a salarizării unitare a fost publicat în transparență decizională și este prezentat de autorități ca o reformă care ar trebui să simplifice sistemul de plată din sectorul public. Noua lege a salarizării unitare este una dintre reformele asumate de România prin PNRR.

Proiectul intră însă într-o etapă tensionată, în care Guvernul vorbește despre echitate și performanță, iar sindicatele avertizează că reforma poate aduce pierderi pentru angajați.

Liderii sindicatelor din Educație, discuții privind legea salarizării. M. Nistor: Se poate ajunge la proteste

Sindicatele au declanșat primele proteste faţă de legea salarizării. Critici multe au și sindicaliștii din educație, care au discutat cu oficialii din Ministerul Muncii. Liderii sindicatelor cer explicații și cu privire la coeficienţii stabiliţi pentru calculul salariilor, care, spun ei, destabilizează ierarhiile. Dragoș Pîslaru, care asigură interimatul, admite că proiectul poate fi îmbunătățit.
Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite