Proteste față de legea salarizării. SANITAS cere retragerea noii legi. Angajații din vămi și Parlament amenință cu greva. Sindicatele din Educație cer garanții
Sindicatele au declanșat primele proteste față de legea salarizării. Federația Sanitas a scos în stradă angajații din sistemul de sănătate, dar au fost și proteste spontane în vămi și la ANAF. Toți amenință cu greva generală dacă legea salarizării nu e modificata substanțial. Într-o declarație în exclusivitate pentru știrile TVR, ministrul interimar al Muncii consideră că este țap ispășitor, dar spune că își asumă misiunea de a găsi consens pentru adoptarea salarizării unitare a bugetarilor.
Primele proteste față de proiectul noii legi a salarizării unitare au avut loc la Ministerul Muncii. Sindicaliștii din Federația SANITAS au pichetat sediul instituției și cer retragerea documentului, pe care îl consideră „inacceptabil”. Nemulțumirile se extind însă și în alte sectoare bugetare, de la vămi până la Parlament, educație și Trezorerie.
Protestul SANITAS vine la o zi după discuțiile purtate de sindicaliști cu oficialii care au lucrat la proiectul legii salarizării. Reprezentanții angajaților din Sănătate și Asistență Socială susțin că forma actuală a documentului nu respectă principiile negociate anterior și ar putea duce la plafonări sau chiar la scăderi de venituri pentru o parte dintre salariați.
Federația SANITAS cere retragerea proiectului în forma actuală și reluarea negocierilor. Sindicaliștii spun că legea este inechitabilă și incompletă și avertizează că vor continua acțiunile de protest dacă documentul nu va fi modificat. Federația anunțase anterior pichetarea Ministerului Muncii pe 28 mai și un protest mai amplu, pe 3 iunie, în Piața Victoriei și în zona Parlamentului.
Consiliul Naţional al Sanitas a respins proiectul noii legi a salarizării, lege pe care o consideră inechitabilă, incompletă şi profund defavorabilă angajaţilor din sistemele publice de sănătate şi asistenţă socială.
“În loc să aducă majorări de venituri pentru angajaţii din sănătate şi asistenţă socială, acest proiect riscă să producă exact efectul opus: pentru mai mult de jumătate dintre salariaţi, veniturile vor fi plafonate sau chiar vor scădea. Reducerea sporurilor loveşte direct în veniturile reale ale celor care lucrează în condiţii dificile, în ture, în regim de asigurare a continuităţii şi sub presiune. Compensaţiile propuse nu acoperă pierderile şi nu reechilibrează impactul financiar. Nu putem accepta ca veniturile oamenilor să fie prezentate artificial ca fiind protejate, în timp ce realitatea din statele de plată va demonstra contrariul“, au scris sindicaliştii pe Facebook.
Dragoș Pîslaru, care asigură interimatul la Muncă, admite că proiectul poate fi îmbunătățit: “Proiectul de lege are multe scăpări mă bazam că era mai bine fundamentat dar scopul consultărilor e exact acesta. Eu înțeleg că sunt un țap ispășitor dar trebuie să mă asigur că pregătesc proiectul cât mai bine.”
Nemulțumiri ale vameșilor
Nemulțumirile nu se limitează la sistemul sanitar. În vămi, angajații au început să facă verificări mai stricte, cu „exces de zel”, ceea ce duce la creșterea timpilor de așteptare. Și aceștia amenință cu declanșarea grevei generale, pe fondul nemulțumirilor legate de noua formulă de salarizare.
Sindicatul a sesizat conducerea Autorităţii Vamale Române în legătură cu posibilitatea iniţierii unui conflict de muncă la nivelul acestei instituţii, prin declanşarea unei greve de avertisment şi a celei generale.
“Cu toate că am solicitat de-a lungul anilor rezolvarea acestor situaţii, din păcate, nu există încă semnale că se vor soluţiona prea curând şi în acest sens, cerem autorităţilor competente iniţierea de urgenţă a unor negocieri reale şi identificarea unor soluţii concrete pentru remedierea tuturor acestor probleme”, se arată în comunicatul sindicaliştilor.
Tensiuni sunt și în rândul funcționarilor din Parlament
Tensiuni sunt și în rândul funcționarilor din Parlament, care au avertizat că pot recurge la grevă generală dacă proiectul va fi menținut în forma actuală. Sindicatele acuză că legea riscă să adâncească inechitățile din sistemul public, în loc să le corecteze.
Sindicatele din Educație cer garanții
Între timp, negocierile continuă la Ministerul Muncii. La discuții au ajuns și reprezentanții sindicatelor din Educație, un alt sector în care proiectul salarizării este privit cu îngrijorare. Sindicaliștii vor garanții că noua lege nu va duce la pierderi de venituri și cer ca modificările să fie discutate real cu reprezentanții angajaților.
O parte dintre angajații Trezoreriei Municipiului București au declanșat astăzi un protest spontan în clădirea instituției, nemulțumiți de proiectul pentru noua lege a salarizării.
Proiectul noii legi a salarizării unitare a fost publicat în transparență decizională și este prezentat de autorități ca o reformă care ar trebui să simplifice sistemul de plată din sectorul public. Ministerul Muncii susține că noua formulă urmărește echitate, responsabilitate și performanță, nu majorări generalizate de salarii.
Într-o conferință de presă, ministrul interimar al Muncii, Dragoș Pîslaru, a declarat, zilele trecute, că noua lege nu urmărește o majorare generalizată a veniturilor, ci o reașezare a sistemului public de salarizare pe criterii de echitate, responsabilitate și performanță.
Ministrul a explicat că proiectul propune reducerea numărului de sporuri și includerea unei părți dintre acestea în salariile de bază. Dragoș Pîslaru a susținut că, în prezent, sistemul este complicat și inegal, cu zeci de sporuri și stimulente aplicate diferit în funcție de sector.
„Salarizarea nu se adapta performanței dovedite a angajatului”, a declarat ministrul interimar al Muncii, precizând că noua lege introduce un sistem de bonificare a performanței, între 10% și 20% din salariul de bază, pentru cel mult 30% dintre angajați.
De cealaltă parte, sindicaliștii acuză că proiectul nu respectă forma negociată anterior cu reprezentanții Guvernului. SANITAS susține că, pentru mai mult de jumătate dintre salariați, veniturile ar putea fi plafonate sau chiar diminuate, în loc să crească.
Federația cere retragerea proiectului și reluarea negocierilor. În cazul în care forma actuală nu va fi corectată, sindicaliștii anunță acțiuni de protest, inclusiv pichetări și mobilizări la nivel național.
Noua lege a salarizării unitare este una dintre reformele asumate de România prin PNRR și ar urma să schimbe modul în care sunt plătiți angajații din sectorul public. Proiectul intră însă într-o etapă tensionată, în care Guvernul vorbește despre echitate și performanță, iar sindicatele avertizează că reforma poate aduce pierderi pentru angajați.

