Kelemen Hunor, despre scenariul Eugen Tomac premier: Îl cunosc bine, dar trebuie să vedem ce dorește să facă

26 May 2026, 13:00 (actualizat 26 May 2026, 13:07)

Kelemen Hunor, președintele UDMR, spune că formațiunea va aștepta prima nominalizare oficială pentru funcția de premier înainte de a lua o decizie privind susținerea unui viitor guvern. Liderul UDMR a comentat scenariul în care Eugen Tomac ar putea fi desemnat premier și a avertizat că un guvern tehnocrat ar rămâne rapid fără sprijin politic, iar principalul beneficiar ar putea fi AUR.

Kelemen Hunor a declarat că, după consultările formale de săptămâna trecută, a aflat din presă despre posibilitatea ca Eugen Tomac, europarlamentar și președinte al PMP, să fie desemnat premier.

Liderul UDMR spune că, înainte de orice decizie, trebuie văzut dacă această nominalizare va exista oficial și ce formulă de guvernare va propune eventualul premier desemnat.

Săptămâna trecută am avut ultima discuție la consultările formale și am citit și eu în presă că ar fi Eugen Tomac, europarlamentar și președintele PMP-ului. Vom vedea dacă va exista această nominalizare și, dacă va exista această nominalizare, sigur vom vedea ce dorește domnul Tomac. Cu cine va discuta, ce formulă va căuta: va căuta o formulă tehnocrată, o formulă politică. Cel mai important lucru este să existe o primă nominalizare și apoi, sigur, vom putea spune mai mult”, a declarat Kelemen Hunor.

„Drumul este lung până să spunem cum vom vota”

Președintele UDMR a precizat că îl cunoaște bine pe Eugen Tomac, dar că acest lucru nu înseamnă automat o decizie politică privind susținerea sa.

„Până când nu discutăm cu el, nu avem condițiile, fiindcă trebuie să știm ce dorește să facă un premier desemnat. Și dacă e domnul Tomac, domnul Tomac. Eugen Tomac e o personalitate politică cunoscută, noi ne cunoaștem. Parcă amândoi am fost interziși în Ucraina la un moment dat, pentru faptul că am susținut drepturile românilor și ale comunității maghiare din Ucraina. Deci eu îl știu pe Eugen Tomac foarte bine, dar de aici și până să spunem cum vom vota, sigur, drumul este lung, fiindcă nu știm, nu am început discuția”, a spus liderul UDMR.

Kelemen Hunor a adăugat că nu vrea să discute despre o a doua variantă de guvernare înainte de prima nominalizare.

Haideți să așteptăm prima nominalizare. Eu am spus despre un guvern monocolor PSD ce am avut de spus. Nu s-a schimbat nimic. Participarea noastră într-un guvern minoritar, fără o susținere transparentă și predictibilă în Parlament, e puțin probabilă. Deci, până când nu avem o nominalizare și o încercare de a forma un guvern, eu cu a doua încercare nu m-aș ocupa, fiindcă am înțeles din discuțiile de până acum că prima variantă ar trebui să treacă. Asta este intenția”, a mai spus Kelemen Hunor.

Avertisment despre un guvern tehnocrat

Liderul UDMR a avertizat că un guvern tehnocrat ar putea avea probleme majore încă din primele zile, pentru că partidele ar intra rapid în opoziție.

Un guvern tehnocrat va avea următoarea problemă a doua zi: toată lumea va fi în opoziție. Și de aici lucrurile se vor complica. Un guvern politic trebuie să aibă o susținere politică și o majoritate politică. Deci, doar cu PSD nu se poate forma o majoritate transparentă. Se poate și cu USR, se poate și cu PNL, se pot discuta multe variante, inclusiv cu Eugen Tomac în fruntea Guvernului, variante politice. Dar un guvern tehnocrat, a doua zi, va rămâne singur și toată lumea va fi în opoziție. Așa s-a întâmplat și data trecută. Și cine a beneficiat dintr-o astfel de situație? Atunci, PSD. Acum, AUR va beneficia dintr-un guvern tehnocrat”, a declarat Kelemen Hunor.

El a insistat că, în lipsa unei responsabilități politice directe, un astfel de guvern ar avea șanse mici să reziste.

Nu mai contează despre ce partid politic vorbim, fiindcă altfel nu există o responsabilitate directă din partea parlamentarilor, cum a fost în cazul lui Cioloș, când a fost premier un an de zile. A doua zi, toată lumea va fi în opoziție. Unii mai brutal, mai dur, alții punctual, dar acel guvern nu va avea posibilitatea nici măcar să ajungă până în octombrie. Adică poate să meargă, dar va fi dezastru, asta cred eu, fiindcă nu există o responsabilitate directă. Fără o responsabilitate directă, n-ai politică, n-ai cum să guvernezi”, a spus liderul UDMR.

Despre rolul președintelui Nicușor Dan

Întrebat despre rolul președintelui Nicușor Dan în desemnarea premierului, Kelemen Hunor a spus că, până acum, nu i s-a părut că șeful statului dorește să intre într-un joc politic de tipul celui practicat de Traian Băsescu.

„Până acum nu mi s-a părut că dorește să joace în acest termen, dar nu știu, sigur, vom vedea. Dacă ar fi fost Băsescu, sigur că ar fi mers pe o variantă de acest gen. Dar, cel puțin până la această oră, nu mi s-a părut că președintele Dan dorește un astfel de joc legitim, politic și absolut corect. Da, e prima șansă celui care are cele mai multe voturi. Dacă nu trece, vine al doilea și tot așa, până când ajungi la o formulă sau ajungi la anticipate. Dar nu mi se pare că suntem în acest moment în această direcție. Suntem în direcția în care va exista o nominalizare, cel puțin așa, pe surse, ce am aflat, că va fi Tomac sau nu va fi Tomac, și va încerca să formeze un guvern”, a afirmat Kelemen Hunor.

Kelemen Hunor: Trebuie restabilită coaliția veche

Din punctul de vedere al liderului UDMR, dacă România vrea un guvern politic stabil, trebuie refăcută vechea coaliție. Kelemen Hunor spune că numai o majoritate clară poate asigura coerență și responsabilitate politică.

Din punctul meu de vedere, dacă vrem un guvern politic, atunci, la un moment dat, indiferent cine e premierul, că e Tomac, că nu e Tomac, trebuie restabilită coaliția veche. Și dacă putem să mergem până în 2028, e bine. Dacă nu, până în 2027 măcar. Altfel, nu va exista coerență și nu va exista un parcurs lin și o responsabilitate, o responsabilizare a partidelor politice. Fiecare dorește, în acel moment, dacă nu e în guvern, să intre în opoziție și e firesc așa, e logic așa”, a spus Kelemen Hunor.

Program minimal pentru viitorul guvern

Kelemen Hunor consideră că viitorul guvern nu are nevoie de un program de guvernare foarte amplu, ci de câteva priorități clare: PNRR, bugetul pentru anul viitor, reducerea deficitului, finanțarea deficitului și relansarea economiei.

Un guvern cu un program de guvernare minimal, deci nu trebuie să pui foarte multe lucruri. Care sunt interesele României în acest moment? PNRR, SAFE, bugetul pentru anul viitor, deficitul, finanțarea deficitului. Deci sunt lucruri simple. Nu sunt simple, dar nu sunt multe. Și sunt lucruri cu care cu toții am fost de acord și anul trecut, și în acest an. Deci disputele noastre nu erau legate de aceste deziderate importante: că trebuie să reduci deficitul, că trebuie să ai o finanțare acceptabilă pentru deficit, că trebuie să păstrezi România într-o categorie cu o oarecare credibilitate în fața finanțatorilor, că trebuie să absorbim PNRR-ul și să facem reformele, jaloanele, SAFE-ul și așa mai departe. Deci aici nu am avut dispute dure. Eu cred că pentru următorul guvern trebuie ceva minimal, prin care putem gestiona bugetul țării și să relansăm economia, fiindcă asta este problema cea mai mare”, a declarat liderul UDMR.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite