Ilie Bolojan îi mulţumeşte lui Cristian Mungiu pentru imaginea pe care o duce mai departe despre România

Ilie Bolojan (Foto> Autor: GRIGORE POPESCU / AGERPRES FOTO Credit: AGERPRES FOTO)
24 May 2026, 14:29 (actualizat 24 May 2026, 18:55)

Premierul interimar Ilie Bolojan i-a transmis, duminică, un mesaj de felicitare regizorului Cristian Mungiu, după ce lungmetrajul “Fjord” a câştigat trofeul Palme d’Or la cea de-a 79-a ediţie a Festivalului de Film de la Cannes.

“Felicitări lui Cristian Mungiu pentru premiul obţinut la Festivalul de Film de la Cannes. Este o reuşită care vorbeşte despre talent, muncă şi despre felul în care cultura română poate ajunge în marile spaţii internaţionale. Ne bucurăm să vedem un cineast român apreciat la cel mai înalt nivel şi îi mulţumim pentru imaginea pe care o duce mai departe despre România”, a scris Ilie Bolojan pe pagina sa de Facebook.

“Fjord” este un film despre dificultatea de a înţelege pe cineva care gândeşte altfel, o poveste despre polarizare, despre incapacitatea de a dialoga, despre lucrurile care îi despart pe oameni şi cele care încă îi mai ţin împreună, relatează site-ul oficial al evenimentului.

„Fjord”. Cristian Mungiu devine al zecelea regizor care câștigă două trofee Palme d’Or: „Astăzi societatea e divizată”

Victorie românească la Festivalul de Film de la Cannes. Cristian Mungiu a câştigat Palme d’Or pentru pelicula „Fjord”. Ovaționat minute în șir pe scena Palatului Festivalurilor, Cristian Mungiu a mulțumit emoționat pentru premiu, a declarat că „lumea de astăzi nu este una bună”, şi a pus accent pe polarizarea societății în care trăim. Este pentru a doua oară când regizorul român este recompensat cu Palme d’Or după filmul „4 luni, 3 săptămâni, 2 zile”, în 2007. Odată cu acest al doilea trofeu, Cristian Mungiu intră în cercul extrem de restrâns al cineaștilor care au câștigat de două ori Palme d’Or, între care Francis Ford Coppola sau Emir Kusturica.

Cristian Mungiu a revenit cu acest film în competiţia oficială de la Cannes cu acelaşi curaj artistic care i-a adus trofeul Palme d’Or în anul 2007 (“4 luni, 3 săptămâni şi 2 zile”), premiul pentru cel mai bun scenariu în 2012 (“După dealuri”) şi premiul pentru cel mai bun regizor în 2016 (“Bacalaureat”). 

Mărturisiri după câștigarea Palme d’Or. Mungiu: „Pentru noi, cineaştii, e important să ne concentrăm asupra filmului”

Cristian Mungiu le-a mărturisit ziariștilor de la Cannes că realizatorii de film nu se gândesc niciodată la premii. Pentru ei contează doar realizarea proiectului aşa cum a fost el conceput. Regizorul român a mai mărturisit că ar fi vrut să-şi sune copiii după ce a primit premiul, dar era ora la care cei mici erau deja în pat.
Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite