Noaptea Muzeelor: peste 300 de instituţii de cultură din toată ţara au stat deschise. Care au fost principalele puncte de atracție

24 mai 2026, 14:07 (actualizat 24 mai 2026, 18:55)

Noaptea Muzeelor a ţinut deschise peste 300 de instituţii de cultură din toată ţara. Au participat la eveniment nu numai muzee, ci şi galerii de artă, biblioteci, teatre şi chiar filarmonici. În majoritatea cazurilor accesul a fost gratuit.

La București, unul dintre punctele de atracție a fost aseară Biblioteca Centrală Universitară pentru că și-a deschis porțile pentru oricine a vrut să o viziteze, așa cum nu se întâmplă în restul anului.

Muzeul Național de Istorie Naturală Antipa a fost, însă, vedeta nopții muzeelor din Capitală, așa cum se întâmplă în fiecare an. 

Public predominant tânăr, puţini vârstnici, la Noaptea Muzeelor 2026 din Capitală

Mii de vizitatori, predominant tineri, familii cu copii, dar şi grupuri de persoane venite din mai multe judeţe au participat, sâmbătă, în Bucureşti, la cea de a XXII-a ediţie a Nopţii Muzeelor, numeroase evenimente – de la expoziţii şi ateliere, la momente muzicale live ori tombole surpriză – regăsindu-se printre propunerile instituţiilor participante.

La Iași, a fost coadă la Palatul Culturii, acolo unde a fost expusă pentru prima dată lucrarea „Cap de copil” de Constantin Brâncuşi. Deși accesul nu a fost gratuit, oamenii au așteptat zeci de minute ca să poată vedea opera marelui sculptor.

Muzeul Național de Istorie a Transilvaniei din Cluj Napoca și-a propus să atragă mulți copii, așa că a pregătit special pentru ei expoziții interactive unde în care au putut intra în contact direct cu artefacte rare.

Noaptea Muzeelor a ținut deschise instituții de cultură din 39 de județe. Evenimentul a ajuns la a 22-a ediţie şi este organizat la nivel european.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite