Trump salută încheierea emisiunii „The Late Show”, după 33 de ani : “Slavă Domnului că în sfârşit a plecat!”

22 mai 2026, 11:41 (actualizat 22 mai 2026, 20:09)

Preşedintele american Donald Trump a sărbătorit vineri încheierea emisiunii ‘The Late Show’ – un talk-show prezentat la postul de televiziune CBS de umoristul Stephen Colbert, un critic înverşunat al republicanului – şi pe care CBS l-a anulat, informează AFP.

„În sfârşit, Colbert a terminat la CBS. Incredibil că a rezistat atât de mult! Fără talent, fără audienţă, fără viaţă. Era ca un mort. Puteai lua pe oricine de pe stradă şi era mai bun decât acest nemernic. Slavă Domnului că în sfârşit a plecat!”, a scris Trump pe reţeaua sa de socializare Truth Social.

Anularea emisiunii, care era difuzată de 33 de ani, a fost anunţată în această vară.

Comediantul calificase drept ‘ditamai mita’ un acord în valoare de 16 milioane de dolari încheiat de compania-mamă a postului, Paramount, cu Donald Trump, după o dispută privind editarea unui interviu cu Kamala Harris, fosta sa contracandidată democrată a actualului preşedinte.

Trump este de multă vreme un critic înverşunat al lui Colbert şi al altor prezentatori de talk-show-uri de noapte de pe reţelele importante, pe care îi acuză că îl batjocoresc sistematic.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite