Continuă operațiunea de căutare a celor două românce dispărute după explozia din orașul german Görlitz
În Germania au fost reluate miercuri dimineață, căutările celor două femeie de origine română, date dispărute după explozia care a avut loc într-o clădire din orașul Görlitz, din estul țării. În total, 3 persoane ar fi prinse sub dărâmături.
Potrivit Der Speigel, pentru operațiunea de căutare au fost aduși inclusiv câini de urmă. Asta după ce nu au putut fi detectate semne de viață cu ajutorul camerelor de termoviziune.
Se scurg 72 de ore prețioase pentru speranțele de salvare.
Explozia masivă ar fi fost provocată, luni seară, de o curgere de gaze. De altfel, pauza în operațiunile de căutare a fost impusă de necesitatea golirii instalațiilor din zonă, pentru a nu fi puși în pericol salvatorii.

