Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a promovat în Superligă după un sezon în eșalonul secund

16 May 2026, 14:23

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a promovat în Superliga a de fotbal, după un singur sezon petrecut în eşalonul secund, după ce a remizat acasă cu Chindia Târgovişte, 1-1, sâmbătă, în etapa a 10-a, ultima, a play-off-ului Ligii a II-a de fotbal.

Sepsi OSK a terminat la egalitate de puncte cu FC Voluntari, care a învins-o pe Steaua cu 4-2, dar primul criteriu de departajare la egalitate de puncte este locul ocupat la finalul sezonului regulat (2 pentru covăsneni, 5 pentru ilfoveni).

FC Voluntari va participa la barajul pentru Superligă, alături probabil de Chindia Târgovişte. Steaua nu are drept de promovare, iar presa sportivă a relatat în ultima vreme că FC Bihor nu va primi licenţa pentru Superligă, însă FRF nu a făcut niciun anunţ până acum în acest sens.

În prima manşă a barajului pentru menţinerea în Liga a II-a de fotbal, CS Dinamo Bucureşti şi CSC 1599 Şelimbăr au terminat la egalitate, 1-1.

            Play-off – etapa a 10-a

            Steaua Bucureşti – FC Voluntari 2-4

            ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe – AFC Chindia Târgovişte 1-1

            ACS FC Corvinul Hunedoara 1921 – FC Bihor Oradea 1-1

            Clasament

            1. Corvinul 69 puncte

            2. Sepsi OSK 64

            3. FC Voluntari 64

            4. FC Bihor 50

            5. Steaua 49

            6. Chindia 43

Primele două clasate promovează direct în Superligă, iar următoarele două clasate dispută baraje (tur-retur) cu echipele clasate pe locurile 7-8 în faza play-out a Superligii. Steaua nu are drept de promovare în Superligă.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite