Premierul interimar Ilie Bolojan s-a întâlnit cu Dominic Fritz, la Timișoara. Fritz: Amândoi vom spune luni că orice formă de guvernare în care PSD se regăsește nu va fi o guvernare pe care o vom putea susține
Premierul interimar, Ilie Bolojan, este la Timişoara. La sediul Primăriei, într-o vizită administrativă, s-a întâlnit cu primarul Dominic Fritz, iar cei doi au stabilit strategia comună pentru negocierile de luni, cu preşedintele Nicuşor Dan, pentru formarea unui nou guvern.
DOMINIC FRITZ, președintele USR: Am discutat și de consultările la Cotroceni. Poimâine, luni, amândoi vom spune că orice formă de guvernare în care PSD se regăsește nu va fi o guvernare pe care o vom putea susține. Suntem responsabili, și în funcție de ce se discută și rezultate, și USR și PNL sunt partide care nu fug de responsabilitate.
ILIE BOLOJAN, premier interimar: Vom fi aliniați în consultările cu domnul președinte, luni, pe baza experienței avute în aceste luni de guvernare, pe de o parte, să susținem în orice formă de guvernare se va găsi în perioada următoare, proiectele care țin de absorbția de fonduri europene, de stabilitatea financiară a României și programele de relansare economică, în așa fel încât să închidem această perioadă pe care nu o puteam evita, de constrângeri bugetare și reduceri de deficite și să trecem într-o etapă de relansare ecnomică.

