Ciocniri între tineri dintr-o grupare naționalistă evreiască și palestinieni, în Orașul Vechi din Ierusalim

15 mai 2026, 09:43

Noi tensiuni în Ierusalim, chiar în ziua în care Israelul a sărbătorit 78 de ani de la declararea independenței. Tineri dintr-o grupare naționalistă evreiască s-au bătut, în Orașul Vechi din Ierusalim, cu palestinieni. Incidentul a avut loc înaintea marșului dedicat Zilei Ierusalimului.

Tot astăzi, ministrul Securității Naționale din Israel a urcat pe muntele templului, locul sfanț al musulmanilor, cu un steag israelian, unde a declarat că teritoriul aparține evreilor.

Gestul vine după ce coaliția guvernamentală a anunțat că pregătesc dizolvarea Parlamentului și organizarea de alegeri anticipate.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite