Trump s-ar “simţi mai bine” dacă ar recupera uraniul îmbogăţit al Iranului

Donald Trump / Profimedia Images
15 May 2026, 07:03 (actualizat 15 May 2026, 07:21)

 Preşedintele american Donald Trump a afirmat joi că s-ar “simţi mai bine” dacă Statele Unite ar recupera uraniul îmbogăţit al Iranului, considerând că acest lucru “este mai degrabă o chestiune de relaţii publice decât de orice altceva”, notează AFP şi Reuters.

“Aş prefera să-l am. M-aş simţi mai bine dacă l-aş avea (…), dar cred că este mai degrabă o chestiune de relaţii publice decât de orice altceva“, a declarat preşedintele american într-un interviu acordat Fox News, înregistrat la Beijing unde se află într-o vizită oficială.

“Ceea ce am putea face este să bombardăm din nou”, a adăugat el, referindu-se la atacurile lansate de Statele Unite în 2025 împotriva instalaţiilor nucleare iraniene.

Donald Trump a făcut diverse declaraţii, uneori contradictorii, cu privire la stocul de uraniu îmbogăţit al Iranului, afirmând uneori că acesta era inaccesibil pentru că este îngropat sub dărâmături, iar alteori că este suficient ca instalaţiile să fie monitorizate de la distanţă. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite