Sorin Grindeanu: Îmi doresc un premier care să știe economie. Ilie Bolojan nu are cunoștințe de acest tip

13 May 2026, 15:30 (actualizat 13 May 2026, 15:47)

Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a lansat un atac la adresa premierului interimar Ilie Bolojan și a afirmat că își dorește un premier care să știe economie.

Grindeanu a afirmat, după şedinţa Biroului Permanent Naţional al PSD, într-o conferinţă de presă, că radiografia la zi a României indică o “economie în comă”, marcată de cifre alarmante, confirmate de datele Institutului Naţional de Statistică, şi a caracterizat viziunea economică a premierului drept un “plan de sărăcire naţională”.

“Premierul demis Ilie Bolojan lasă, până la urmă, România într-un deşert economic. Şi pentru asta trebuie să plece urgent, dar urgent. România astăzi este în criză economică (…). Avem inflaţie mai mare decât în Ucraina (…), o ţară aflată în război, aşa cum ştim cu toţii, de patru ani. Nici în pandemie, şi vă rog să verificaţi, situaţia din punct de vedere economic nu a fost aşa de gravă. Şi nici măcar în criza financiară din 2009-2010 (…) Aceasta este, până la urmă, o reţetă a unui dezastru programat”, a adăugat Sorin Grindeanu.

Liderul PSD a declarat că își dorește un premier care să știe economie.

”Îmi doresc un premier care să realizeze că ar fi premierul unei coaliții și nu a unei părți din coaliție, că există și Partidul Social Democrat în această coaliție care, ce să vezi, are aproape jumătate din voturile PSD-PNL-USR-UDMR a acestei foste coaliții și, pe de altă parte, să știe economie. Ilie Bolojan n-a știut economie și nu are nici cele mai mici cunoștințe de acest tip. Dovadă ceea ce se întâmplă, să tai, să stingi lumina pentru mame, pentru veterani, pentru oamenii cu venituri mici și medii, pentru agricultură. Pentru toate lucrurile acestea, acest mod de a guverna ne-a adus în situația de astăzi”, a afirmat Grindeanu, miercuri, într-o conferință de presă.

Sorin Grindeanu susține că ”România a ajuns de neguvernat” în timpul Guvernului Bolojan.

”Noi am venit și anul trecut în această coaliție de bună credință, încercând să repărăm anumite lucruri pe care, în mod sigur, în guvernele trecute, împreună cu cei de la PNL, le-am făcut greșit. Să încercăm să ne aducem know-how-ul, dacă pot să numesc așa, în această nouă coaliție și în acest nou guvern. Din prima clipă, noi am fost priviți în două ipostaze: pe de o parte – sac de box din partea Ilie Bolojan și a USR-ului în special ca să dăm despre PSD moștenire grea, ca și când toate lucrurile gestionate în ultimii ani au fost gestionate exclusiv de PSD și pe de altă parte – rezervor de voturi când aveai nevoie la asumări. În primele luni, repet, a fost o greșeală a noastră și mi-am cerut scuze mai devreme. Nu mi-am dat seama, nici eu, nici colegii mei, de acest mod de a guverna impus de Ilie Bolojan. Dar sigur, din toamnă am început să spunem cum vedem noi lucrurile. Lucrurile au ajuns, și dacă n-am fi avut acea consultare internă a PSD-ului, și dacă n-am fi avut o moțiune de cenzură, în această coaliție lucrurile au ajuns a fi negestionabile. Toată lumea versus toată lumea, se arunca vina dintr-o parte în alta, iar România a ajuns de neguvernat. Principala vină, din punctul nostru de vedere, este a celui care gestionează și e pus în capul mesei să gestioneze lucrurile din punct de vedere guvernamental, în speță în aceste luni de Ilie Bolojan”, a explicat liderul PSD.

Liderul PSD a spus că l-ar fi ‘oprit mai devreme’ pe Ilie Bolojan.

“Regret şi regretăm că nu am fost şi mai fermi mai devreme şi că acest management prost nu l-am oprit mai devreme, astfel încât dezastrul la care asistăm astăzi să nu aibă această amploare (…) Repet, regret că nu am fost mai fermi încă din toamnă (…) şi nu ne-am dat seama spre ce dezastru economic ne conduce Ilie Bolojan. E un regret pe care îl am şi eu şi colegii mei şi pentru care îmi cer scuze în faţa românilor, că nu ne-am dat seama de incapacitatea lui Ilie Bolojan de a gestiona România”, a mai spus Sorin Grindeanu. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite