Nicușor Dan: Evident, România își dorește oricât de mulți soldați americani, însă în niciun fel de atitudine incorectă față de partenerii noștri europeni
Președintele României și omologul său polonez au fost întrebați de un jurnalist din Polonia cum reacționează la anunțul lui Donald Trump de a-și retrage militarii americani din Germania. Karol Navrocki a răspuns că orice țară din flancul estic ar trebui să-și dorească redirecționarea acestora în propria țară.
Președintele României a spus că evident, România își dorește oricât de mulți soldați americani, suntem cam la 1.500 în momentul acesta, după episodul de acum o lună și jumătate, însă în niciun fel de atitudine incorectă față de partenerii noștri europeni.
Nicușor Dan, președintele României: Este o decizie care ține strict de SUA, în măsura în care domniile lor vor considera că, pentru apărarea colectivă, pentru apărarea NATO, România este o gazdă bună, vom fi foarte fericiți să o facem.
Președintele Nicușor Dan a făcut declarații comune cu omologul său polonez Karol Navrocki, după întâlnirea tete-e-tete pe care au avut-o la Palatul Cotroceni.

