Ce conține plângerea depusă de Atletico Madrid la UEFA împotriva arbitrului german din meciul cu Arsenal
„Nu”, a răspuns Koke, căpitanul lui Atletico Madrid, în fața presei atunci când jurnaliștii l-au întrebat, în culisele stadionului Emirates, dacă are ceva de spus despre Daniel Siebert, arbitrul german desemnat de UEFA pentru returul semifinalelor Ligii Campionilor.
Atletico a pierdut la limită acel meci (0-1, cu Arsenal), la fel și calificarea în finala Champions League de la Budapesta, dar o serie de erori grave de arbitraj, nepermise la un asemenea nivel, sunt susceptibile de a fi influențat rezultatul final.
„Nu o să mă opresc la ceva atât de simplu și de evident precum faza lui Griezmann. Este foarte clar, ni s-a spus că a fost fault al lui Pubill și am crezut că a luat decizia corectă. Dar nu o să mă opresc asupra acelei situații pentru că ar însemna să ne găsim scuze și nu vreau să mă ascund în spatele a nimic”, spusese anterior antrenorul Diego Simeone, în sala de presă.
Instrucțiuni să nu atace arbitrajul
Nu a fost o coincidență, deoarece atât El Cholo Simeone cât și jucătorii de la Atlético primiseră instrucțiuni din partea clubului să nu justifice înfrângerea în fața lui Arsenal prin prestația arbitrală, spre deosebire de ceea ce făcuseră Barcelona și Real Madrid, după eliminările lor din sferturile de finală.
Cu toate acestea, această asumare de atitudine în public nu intră în contradicție cu plângerea depusă de Atlético în fața reprezentanților UEFA prezenți pe stadionul londonez, potrivit informațiilor obținute de ziarul de sport Marca de la oficiali din sediul Metropolitano (stadionul lui Atletico Madrid).
La ce bun, VAR-ul?
”Chiar acolo, imediat după încheierea meciului, conducerea roș-albastrilor și-ar fi exprimat nemulțumirea față de reprezentanții forului european de vârf cu privire la cele întâmplate”, explică jurnaliștii, adăugând:
În acest sens, plângerile erau foarte clare: penalty-ul neacordat pentru împingerea lui Calafiori asupra lui Giuliano Simeone, din cauza unui presupus ofsaid anterior, deși argentinianul plecase din jumătatea sa de teren, pe de o parte, și penalty-ul neacordat pentru talpa pusă de italian peste piciorul lui Griezmann, pe de altă parte, acțiune despre care experți ai arbitrajului internațional au exclamat tranșant în public:
”Penalty clar ca lumina zilei, la Griezman!”
Dincolo de faptul că nimeni din delegația lui Atlético nu a considerat acțiunea jucătorului lor, Marc Pubill, asupra lui Gabriel (fundașul lui Arsenal implicat în faza respectivă) ca fiind pasibilă de sancțiune, ceea ce le-a aprins spiritele a fost faptul că faultul inexistent (pe seama căruia arbitrul a refuzat penalty-ul clar la Griezman) nu a fost semnalat inițial, ci abia atunci după ce jucătorul francez a fost victima penalty-ului!
Altfel spus, dacă jucătorul lui Atletico, Pubill, ar fi comis fault înainte ca Griezman să fie călcat pe picior în careu de Calafiori (fundașul lui Arsenal), arbitrul german ar fi trebuit să fluiere presupusul fault imediat, nu după ce faza a continuat cu agresiunea ce trebuia sancționată clar cu penalty.
În plus, un motiv foarte serios care are nevoie de explicații de la UEFA este de ce, dacă se presupune că arbitrul german a comis o gravă eroare, de ce nu a intervenit VAR-ul pentru a corecta eroarea? Și de ce nu a fost invitat să revadă faza pe ecranul special dedicat? În plus, de ce regizorii meciului au refuzat să ofere mai multe reluări, cum fac de obicei în astfel de situații?
Prelungiri scurtate
”Două acțiuni cheie „încheiate” de cele cinci minute de prelungiri decretate de arbitru, considerate insuficiente din toate punctele de vedere de către rojiblancos, având în vedere acumularea de pierderi de timp pe care jucătorii, membrii băncii de rezerve și culegătorii de mingi ai echipei Arsenal le-au comis de când scorul a ajuns la 1-0 și la care s-a adăugat neputința de a constata că se va juca abia un minut și jumătate”, adaugă sursa citată.
De ce au refuzat să ofere reluările clare?
O indignare care s-a accentuat odată cu transmisiunea televizată, deoarece, în ciuda numeroaselor camere de luat vederi, cei de la Atlético nu înțeleg cum de nu s-au oferit imagini și reluări în care să se observe aceste erori evidente.
De aceea, cei de la Atletico Madrid, în continuare foarte furioși la ore bune după încheierea partidei de la Londra, au contactat din nou UEFA pentru a-și exprima uimirea față de niște „decizii foarte ciudate” și pentru a cere o explicație convingătoare pentru tot ce s-a întâmplat, mai dezvăluie Marca.

