Război total Barcelona-Atletico Madrid pe seama arbitrajul lui Istvan Kovács. ”Meciul nu poate fi rearbitrat”

Război total Barcelona-Atletico Madrid pe seama arbitrajul lui Istvan Kovács / Profimedia Images
9 April 2026, 14:00

Intervenția arbitrului român Istvan Kovács continuă să facă valuri și a stârnit o mare indignare în cadrul clubului ”blaugrana”, după meciul pierdut acasă, în prima manșă a sferturilor de finală ale Champions League (0-2, cu Atletico Madrid).

FC Barcelona analizează modul în care să acționeze pentru a se apăra împotriva arbitrajului la care a fost susține că a fost supusă din partea lui Istvan Kovacs,în meciul tur al sferturilor de finală ale Ligii Campionilor împotriva lui Atlético Madrid, arată presa sportivă din regiunea catalană.

Există o singura cale oficială de sesizare

Singura cale pe care o are pentru a reclama este prin intermediul unei plângeri oficiale adresate UEFA. O procedură care își va urma cursul și ale cărei consecințe nu vor fi nici imediate, nici măcar sub forma unui comunicat public.

Barça are dreptul să trimită o scrisoare către UEFA prin care să-și exprime nemulțumirea față de arbitru, iar forul suprem al fotbalului european ar răspunde la momentul potrivit. Nu are altă modalitate de a-și exprima nemulțumirea pe o cale oficială.

UEFA, la rândul său, ar răspunde clubului Barça din politețe, dar răspunsul nu ar avea efecte practice asupra calificării. UEFA nu „rearbitrează” meciurile și totul ar rămâne la nivelul unei comunicări private între cele două entități.

Kovacs nu va mai arbitra în această ediție

Indiferent de plângerea formală a Barça, UEFA se ocupă deja de evaluarea arbitrilor săi prin intermediul unui observator pe care îl trimite la fiecare meci. În acest caz, a fost Stefano Podeschi, din San Marino, cel care va întocmi raportul relevant către comitetul arbitral.

UEFA nu face publice aceste rapoarte, astfel încât rămâne o necunoscută viitorul românului Kovács în restul competiției. Indiferent dacă această analiză este negativă pentru interesele sale, era deja dificil ca el să mai arbitreze un meci din actuala ediție a Ligii Campionilor, având în vedere că a arbitrat un sfert de finală.

Expert în drept sportiv: ”Acțiune politică”

În același sens, ziarul catalan Sport a luat legătura cu avocatul specializat în drept sportiv Cristian Zarroca pentru a afla părerea sa cu privire la impactul real al unui raport de protest al clubului barcelonez, care, în niciun caz, nu va fi o procedură care să schimbe deciziile fotbalistice.

„Nu este o procedură disciplinară, ci o reclamație sau o plângere pentru a-și exprima dezacordul față de prestația arbitrală”, a explicat el. Adică, Barça este conștientă că șansele sunt nule ca să se revizuiască acel cartonaș roșu acordat lui Cubarsi sau ca meciul să fie ”rearbitrat”.

Obiectivul, prin urmare, este mai degrabă acela de a arăta forță în birourile conducerii: „Este o acțiune politică pentru a influența arbitrul sau comitetul pentru următorul meci”, a subliniat Zarroca.

Scopul acțiunii: prevenirea unor viitoare abuzuri pentru Barcelona

Cu alte cuvinte, clubul din Barcelona intenționează să-și exprime nemulțumirea cu intenția ca, pe cât posibil, deciziile viitoare în faze similare să nu-i dezavantajeze pe jucătorii lui Flick.

Se face pentru a încerca ca în alte meciuri, în situații dubioase, deciziile să fie mai favorabile”, a adăugat expertul pentru Sport.

Zarroca a mai lăsat să se înțeleagă că „comunicarea poate fi publică, dar pot exista și apeluri telefonice”, deși avertizează că „Barça nu mai are în UEFA importanța și ponderea din ultimii ani”. Un factor care poate condiționa impactul real al oricărei mișcări la nivel de conducere.

—–

Ce spun cei de la Atletico Madrid

Celălalt ziar sportiv faimos din Barcelona, Mundo Deportivo, nu plusează pe seama plângerilor echipei catalane despre arbitrajul lui Kovack, ci dimpotrivă încearcă să prezinte echilibrat și varianta echipei din Madrid.

Jucătorii roș-albi citați de ziarul respectiv spun că nu înțeleg reacția pe care au avut-o Hansi Flick și jucătorii săi după fluierul final, simțindu-se grav prejudiciați și punând în centrul atenției pe Istvan Kovacs, arbitrul român însărcinat cu conducerea meciului.

În prima fază controversată, arbitrul i-a arătat cartonașul galben lui Cubarsí după ce fundașul central l-a faultat pe Giuliano Simeone, fiind ultimul om în apărare, în momentul în care argentinianul se afla singur în fața lui Joan García.

Din partea VAR i s-a sugerat să revadă faza pe monitor și, după ce a făcut acest lucru, i-a arătat cartonașul roșu internaționalului spaniol. O decizie corectă care, în opinia jucătorilor de la Atletico, nu ar trebui să fie supusă discuției.

Pubill nu a vrut să joace mingea cu mâna

A doua mare controversă (pe lângă solicitarea eliminării lui Koke pentru două cartonașe galbene) este o mână a lui Pubill în interiorul careului. Faza a fost ciudată. Musso i-a dat mingea cu piciorul catalanului pentru ca acesta să o pună în joc, dar înainte de asta, Pubill a prins-o cu mâna.

La Barcelona se consideră că ar fi trebuit să se acorde penalty. Totuși, intenția celor de la Atletico nu a fost aceasta, nici pe departe, după cum a explicat la finalul meciului, Giuliano Simeone atacantul lui Atletico și totodată fiul antrenorului echipei din Madrid, Diego Simeone.

Portarul Musso: ”Haideți, băieți! Vorbim despre nimic…”

 „Să rezumăm meciul la faza aceea… A fost un meci bun, și ei au jucat bine. Nu putem vorbi despre faza aceea, mingea nu era în joc. Dacă Marc (n.r. – jucătorul Pubill, care a pus mâna pe minge pentru a o fixa pe linia de 6 metri) ar fi vrut să profite de un avantaj pentru că adversarul era peste el… Băieți, hai să nu ne mai batem capul, nu are nicio importanță! Vorbim despre nimic”, a comentat Musso, pentru ca apoi să adauge că mingea „nu este în joc, trebuie să fluiere arbitrul, arbitrul decide”, a subliniat Musso.

Pe lângă penalty (doar arbitrul știe dacă mingea era în joc sau nu), Flick a contestat și al doilea cartonaș galben acordat lui Pubill. Chiar dacă ar fi existat o infracțiune, jucătorul nu ar fi trebuit să fie avertizat, spun madrilenii citați de ziar.

Jucătorii lui Atletico, uimiți de atitudinea catalanilor

Și nu numai atât, cartonașul pe care l-a primit în prima repriză, pentru o presupusă lovitură cu mâna asupra lui Lewandowski, nici măcar nu a fost fault, după cum spun cei de la Metropolitano, unde sunt uimiți de atitudinea antrenorului german și a jucătorilor săi și unde cred că este vorba pur și simplu de a distrage atenția și de a pune accentul pe arbitraj și nu pe înfrângerea suferită în fața echipei Atlético de Madrid.

Uimirea crește și mai mult odată cu declarațiile lui Hansi Flick după meci, în care a criticat VAR-ul.

„Nu știu de ce nu a intervenit VAR-ul. Arbitrul este german și cred că este incredibil. Toți greșim, dar pentru ce avem VAR-ul? Nu pot să înțeleg”, a spus el. Asta, când cu patru zile înainte, pe Metropolitano, la meciul de campionat câștigat de Barcelona cu 2-1) VAR-ul a intervenit pentru a anula un cartonaș roșu acordat jucătorului catalan Gerard Martín care, așa cum a recunoscut ulterior CTA (comisia de arbitrat), nu trebuia menținut.

Atunci, își amintesc cei de la Atlético, Flick nu a spus nimic despre VAR.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite