În urmă cu 28 de ani, la 3 iulie, România învingea Argentina în cel mai frumos meci al Cupei Mondiale din 1994. Victoria cu 3-2 venea în optimile de finală ale Cupei Mondiale din Statele Unite ale Americii, pe Rose Bowl din Pasadena, în fața a 90.000 spectatori.