Trump avertizează că forțele Iranului vor fi „șterse de pe fața pământului” dacă vor ataca nave americane și afirmă că SUA au distrus șapte ambarcațiuni iraniene
Președintele SUA Donald Trump a lansat luni noi amenințări și a declarat că Statele Unite au doborât „șapte mici” ambarcațiuni iraniene după ce Teheranul a tras asupra mai multor nave în Strâmtoarea Ormuz, potrivit CNN.
El a adăugat că nu s-au înregistrat „daune” ca urmare a atacurilor iraniene, cu excepția unei nave sud-coreene.
„Iranul a tras câteva focuri asupra unor națiuni care nu au nicio legătură cu operațiunea PROJECT FREEDOM, inclusiv asupra unui cargou sud-coreean. Poate că este timpul ca Coreea de Sud să se alăture misiunii! Am doborât șapte ambarcațiuni mici sau, cum le place lor să le numească, ambarcațiuni „rapide”. Este tot ce le-a mai rămas”, a spus Trump pe Truth Social.
„În afară de nava sud-coreeană, nu s-au înregistrat, până în acest moment, pagube în strâmtoare”, a adăugat Trump.
De asemenea, Donald Trump a avertizat luni forțele iraniene că vor fi „șterse de pe fața pământului” dacă vor încerca să atace navele americane în Strâmtoarea Ormuz sau în Golful Persic.
“Iran will either reach a good-faith deal or the fighting will resume,” Trump told a Fox News correspondent.
— NEXTA (@nexta_tv) May 4, 2026
The U.S. president also said Iran is now showing much more flexibility than before, signaling a willingness to make concessions under U.S. pressure.
Earlier, Trump… pic.twitter.com/4qGhwAm47I
Într-un interviu telefonic acordat Fox News, Trump a mai afirmat că negociatorii iranieni se arată „mult mai maleabili” decât în trecut.
Trump a mai făcut amenințări similare și în trecut – inclusiv într-o postare pe rețelele de socializare de luna trecută, în care a scris că „o întreagă civilizație va pieri” –, dar de data aceasta acestea au fost însoțite de o acțiune militară care va pune la încercare armistițiul prelungit dintre cele două țări.
Trump a mai declarat pentru Fox News că vede două căi de urmat: încheierea unui acord de bună-credință sau reluarea operațiunilor militare.
Luni dimineață, Bradley Cooper, șeful Comandamentului Central al SUA, a declarat reporterilor că armata americană a „distrus” șase ambarcațiuni iraniene de mici dimensiuni în Strâmtoarea Ormuz. Deși Trump a afirmat în repetate rânduri că marina iraniană a fost anihilată, generalul Dan Caine, șeful Statului Major Interarme, a recunoscut că Garda Revoluționară Islamică a Iranului — o ramură de elită a armatei — dispune încă de ambarcațiuni de mici dimensiuni care ar putea fi utilizate în strâmtoare.
„Proiectul Libertate” este o inițiativă menită să sprijine „navele comerciale care doresc să tranziteze liber” strâmtoarea, deși nu implică escorte militare oficiale. Acesta include distrugătoare cu rachete ghidate, peste 100 de aeronave terestre și maritime, platforme fără pilot multidomeniu și 15.000 de militari, potrivit unui comunicat al Comandamentului Central al SUA.

