EXCLUSIV Apărarea României împotriva dronelor | Oana Țoiu: Discuții nu doar în interiorul NATO, dar și în perspectiva deschiderii în România a unui hub de securitate maritimă
Ministra de Externe Oana Țoiu a vorbit la TVR Info, duminică seara, despre posibilitatea unei mai mari implicări a NATO în apărarea flancului estic, împotriva dronelor care vin din Rusia. Ea a anunțat, în emisiunea Culoarele Puteriii, că discuțiile sunt deschise, inclusiv cu Turcia, și se dorește înființare unui hub de securitate maritimă chiar în România
Reporter: Tot mai des drone rusești care cad pe teritoriul nostru, mai nou și cu explozibil. L-ați chemat pe ambasadul Rusiei la București să-i prezentați o notă de protest. Ați semnalat de curând aceste incidente și în Consiliul de Securitate al ONU și voiam să vă întreb dacă ar putea totuși NATO să se implice mai mult în ce privește sec securitatea teritoriului nostru?
Oana Țoiu, ministru de Externe: Este o întrebare foarte importantă, cea pe care ați spus-o. Într-adevăr, noi am convocat ambasadorul Federației Ruse la Ministerul Afacerilor Externe întocmai pentru a clarifica ferm faptul că nu este acceptabil în niciun fel – nu doar că au intrat în spațiul nostru aerian fără să aibă permisiunea să facă asta – dar vorbim pentru prima dată de la începutul războiului de agresiune împotriva Ucrainei, de drone încărcate cu explozibil și acest lucru este de netolerat. Mai mult decât atât, colegii din Ministerul Apărării Naționale spun că împreună cu celelalte instituții care au intervenit la fața locului au descoperit dovezi foarte clare pentru a putea atribui sursa acestor drone. Este foarte clar că sunt drone care aparțin Rusiei. Acest lucru este identificabil inclusiv după motorul care este folosit pentru dronele respective.
Într-adevăr, prin secretara de stat Ana Tinca, noi am avut un discurs la consiliul de securitate al Organizației Națiunilor Unite, am cerut Bahrainului, care prezida dreptul la intervenție și, evident, mai ales că tema zilei era securitate maritimă, acest lucru a fost primit cu solidaritate de celelalte state. O să avem și o intervenție dedicată, o adunare NATO la cererea României pentru securitate maritimă la Marea Neagră. Acest lucru noi îl pregătisem din timp, de dinainte de cel mai recent episod cu drone, pentru că vorbim de riscuri pe care noi le aveam pe harta lucrurilor posibile și evident că am pregătit la fiecare palier diplomatic spații, conversații, agende care să permită României să poziționeze riscurile pe care le evaluează la Marea Neagră.
Dar dincolo de asta, interesul strategic pentru Marea Neagră, care nu este doar al României, este un interes al Uniunii Europene, al regiunii, și avem des conversații și cu Turcia legat de protejarea Mării Negre, eu am vorbit des cu ministrul de Externe Hakan Fidan, pentru a putea să sincronizăm ce ce facem la Marea Neagră, nu doar în interiorul NATO, dar și în perspectiva deschiderii în România unui hub de securitate maritimă, propunerea României, prezentă în abordarea strategică a Uniunii Europene la Marea Neagră, un proiect pentru care lucrăm alături de Bulgaria.
În România, în afară de Ministerul Afacerilor Externe, este implicat, desigur, și Ministerul de Interne, și Ministerul Apărării. Și noi avem un proiect definit, în bună parte. Așteptăm prezența noului guvern al Bulgariei ca să putem să finalizăm ultimii pași, astfel încât împreună cu Comisia Europeană să putem să anunțăm proiectul final.

