Premierul Ilie Bolojan, la TVR 1, despre băieții deștepți din energie: Am luat măsuri care să limiteze evaziunea fiscală

29 April 2026, 22:27 (actualizat 29 April 2026, 22:35)

Invitat miercuri seară, într-o Ediție Specială, la TVR 1, moderată de Ramona Avramescu, premierul Ilie Bolojan a amintit de măsurile luate pentru reducerea evaziunii fiscale din Pachetul I de măsuri fiscal-bugetare, asumat de Guvernul României. Una a vizat băieții deștepți din energie.

Ilie Bolojan, prim ministru: Gândiți-vă că în condițiile în care ai emis autorizații de racordare, care sunt date doar pe hârtii, fără garanții în spate, fără investiții care să se facă și nu s-au făcut, care sunt de trei-patru ori mai mari decât capacitatea rețelelor din România, care sunt de 10 ori mai mari decât necesarul nostru de energie, înseamnă că practic ai blocat accesul sau ai scumpit foarte mult și sunt niște sume enorme în joc, pentru că, practic, ce se întâmpla din cea mai mare parte a acestor documentații pe hârtie, ele nu deveneau realitate. Ele stăteau la pândă să fie vândute unor oameni serioși care nu-și puteau realiza investițiile sau le realizau cu prețuri foarte mari și fiind sume imense în joc, cu siguranță a deranjat acest lucru. Gândiți-vă, de exemplu, că aveam zona de evaziune pe combustibili foarte mare, ori de la începutul acestei luni am luat măsuri. Scuzați-mă, am luat măsuri care să limiteze evaziunea fiscală. Practic nu mai permitem ca în orice județ din țară administrațiile financiare să elibereze documente pentru funcționarea unor vânzări în angro de combustibil. Aveam așa-numitele antrepozite fiscale și sigur, este normal să ai vânzări în angro, dar companiile care sunt cunoscute de toți români sau marii comercianți, dar când ai sute de astfel de situații, înseamnă că și posibilitatea de evaziune și sumele din această zonă și aici sunt foarte mari, au fost limitate și din nou au fost un deranj. Vă rog să vă gândiți la companiile de stat.

Ilie Bolojan, exclusiv la TVR: Suntem într-o criză politică generată de PSD

Moțiunea de cenzură PSD-AUR-PACE a fost citită în plenul celor doua camere ale Parlamentului. Guvernul condus de Ilie Bolojan e acuzat de distrugerea economiei, sărăcirea populației și de planuri frauduloase de vânzare a averii statului. Initiatorii cer demiterea cabinetului Bolojan si schimbarea direcției. Premierul Ilie Bolojan, invitat la TVR 1, miercuri seară, a acuzat PSD că a generat o criză guvernamentală.

Citește și Exclusiv | Premierul Ilie Bolojan: Reforma în administrație a fost adoptată, ea trebuie făcută, ea trebuie dusă la capăt

Interviul integral realizat de Ramona Avramescu este disponibil în secțiunea video de mai jos:

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite