Exclusiv | Premierul Ilie Bolojan: Reforma în administrație a fost adoptată, ea trebuie făcută, ea trebuie dusă la capăt

29 April 2026, 21:53 (actualizat 29 April 2026, 22:36)

Reforma în administrație trebuie dusă la capăt, a precizat, miercuri seară, premierul Ilie Bolojan, invitat la TVR 1, într-o Ediție Specială, moderată de Ramona Avramescu.

Ilie Bolojan, prim ministru: Reforma în administrație a fost adoptată, ea trebuie făcută, ea trebuie dusă la capăt. Dar, pentru asta, autoritățile locale trebuie să-și facă analiza, să nu mai risipească banii, să-și controleze personalul și fiecare minister trebuie să facă ceea ce era necesar. Unele ministere așa au depășit termenele, nu și-au făcut reducerile, pentru că e o situație comodă, iar cât timp nu-ți faci reducerile din administrație, nu ai resursele necesare ca să vii cu alte pachete de sprijin, să ne înțelegem bine. Ele sunt legate unele de altele. Ori astea se fac, nu foarte ușor și pentru asta v-am spus trebuie să fie oameni asumați, care atunci când se ia o decizie și-o asumă și o pun în practică, chiar dacă ea nu sună bine. Lucrurile care au fost adoptate, nu fug de răspunderea lor.

Citește și Ilie Bolojan, exclusiv la TVR: Suntem într-o criză politică generată de PSD

Unele măsuri au generat nemulțumiri, dar premierul a spus că erau necesare și a dat și câteva exemple, între care cel al asigurărilor de sănătate și cel al impozitelor.

Ilie Bolojan, prim ministru: Pentru fiecare, dacă este cazul, găsesc explicația corectă și cinstită pentru oameni, dar gândiți-vă, de exemplu, a fost critica legată de introducerea contribuției la asigurările de sănătate. Plăteam 6,3 milioane de români contribuții la sănătate, pentru că erau o grămadă de excepții și beneficiau 16,5 milioane. Ori, sistemele nu pot funcționa în formula asta. N-ai cum să mergi în această formula. La impozitele pe proprietăți, nu mai majorasem impozitele pe proprietăți de ani de zile. Aveam cel puțin 10-15% din fondul locuit a României care nu plătea impozite. Dar, pe bună dreptate, cetățenii au pretenția ca să locuiască pe o stradă asfaltată care are utilități, o primărie care își face serviciile, dar impozitul pe proprietate este contribuția fiecărui cetățean la bugetul local. Sigur, trebuie să urmărească ca administrațiile locale să nu-și bată joc de acești bani. Dar bugetul de stat nu mai avea de unde să continue lucrările de investiții care sunt începute peste tot în țară.

S-a ajuns în această situație în ani de zile, de-a lungul multor guvernări, a specificat Ilie Bolojan: Deci, e mult mai corect să le spui la oamenilor adevărul, chiar dacă, cum să vă spun, nu te aprobă. Nimeni nu vrea să plătească o taxă în plus. Dar, cel mai periculos lucru, pe care l-am făcut în acești ani, lumea politică, este să creezi așteptări pe care nu le mai onorezi, să tolerezi nedreptățile, să permiți, așa cum v-am spus, prăduirea banului public, pentru că, pe bună dreptate, oamenii nu mai au atunci încredere în direcția în care se mișcă o țară. Și această percepție de direcție greșită vine din spate și nu o poți corecta de pe o zi pe alta, indiferent cine este în guvernare. Asta nu înseamnă că fiecare guvernare nu are responsabilitate pentru ceea ce se întâmplă în mandatul ei. Dar ăsta este adevărul.

Citeste si EXCLUSIV Ilie Bolojan, la TVR. Adevăruri despre moțiunea de cenzură și fosta coaliție de guvernare

Interviul integral realizat de Ramona Avramescu este disponibil în secțiunea video de mai jos:

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite