Se scumpeşte călătoria cu metroul. De la 1 mai, prețul unui bilet standard va fi de 7 lei, faţă de 5 lei, cât este acum

23 April 2026, 12:25 (actualizat 23 April 2026, 20:29)

Majorarea a fost solicitată de Consiliul de Administrație al Metrorex și a fost probată ieri de ministerul Transporturilor.

Scumpirile vizează și abonamentele.

Cel de o lună va costa 140 lei, cu 40 lei mai mult decât acum.

Abonamentul pe 24 de ore va fi 18 lei, față de 12 lei.

Abonamentul pe 6 luni va costa 700 de lei, iar cel pentru un an, 1.300 de lei.

Noile tarife vor intra în vigoare peste o săptămână, de la 1 mai. Elevii și studenții vor beneficia în continuare de gratuitate.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite