”Un tsunami de energie fotovoltaică”. Incidentul ignorat care putea preveni ”blackout”-ul din Spania și Portugalia
Spania a scăpat in extremis de o altă pană de curent, cu câteva luni înainte de celebrul „zero electric”, care a lăsat Peninsula Iberică în beznă, pe 28 aprilie anul trecut.
S-a întâmplat pe 31 ianuarie, în jurul orei 11.00 dimineața. Un tsunami de energie fotovoltaică a destabilizat complet rețeaua în doar un minut.
Red Eléctrica de España (REE), operatorul sistemului energetic, a activat atunci o manevră disperată care a evitat dezastrul total, lucru care nu s-a mai putut repeta din păcate trei luni mai târziu, dezvăluie ziarul El Mundo.
Red Eléctrica de España (REE) este operatorul unic al sistemului electric spaniol (TSO – Transmission System Operator) și principalul transportator de energie electrică de înaltă tensiune din Spania, responsabil de menținerea echilibrului dintre producție și consum.
”Pe punctul de a scăpa sistemul de sub control”
Conversațiile dezvăluite până acum între centrele de control ale companiilor private de electricitate și tehnicienii Red Eléctrica de España (REE) au evidențiat ”dezechilibre persistente în rețea, anomalii derivate din intrările și ieșirile rapide de energie fotovoltaică”, a cărei putere instalată masivă reprezintă o provocare pentru echipele de la Red Eléctrica de España (REE), arată ziarul.
Însă incidentul din 31 ianuarie despre care se află abia cum nu a fost unul obișnuit: a fost pe punctul de a scăpa complet de sub control sistemul electric național, dezvăluie materialul citat.
Acest lucru este demonstrat de noile conversații care au ajuns recent la Senatul spaniol și la care El Mundo a avut acces în exclusivitate.
”Eliminați-mi cei 700 de megawați! Acum!”
Discuțiile infirmă faptul că pana de curent din 28 aprilie, anul trecut, a fost un ”eveniment neobișnuit”, așa cum au susținut președinta Red Eléctrica de España (REE), Beatriz Corredor, și chiar Guvernul Pedro Sanchez, potrivit jurnaliștilor.
La ora 11.01, un tehnician al operatorului național de electricitate REE a sunat la centrul de control al companiei Iberdrola, vizibil îngrijorat.
„Programul fotovoltaic a crescut foarte repede, am nevoie să opriți complet energia eoliană, să-mi eliminați cei 700 [megawați de energie eoliană]. Vă programez ce doriți, când doriți, vă rog, dar trebuie să fie acum”, suna mesajul de alertă.
”Nu te-am întrebat cum te cheamă…”
La celălalt capăt al telefonului, reprezentanții companiei de electricitate Iberdrola spuneau însă că nu au atâția megawați de energie eoliană în funcțiune.
„Vă rog, opriți cât puteți, tot ce puteți!”, insistă operatorul REE.
„Chiar acum!”, vine imediat răspunsul de la compania de electricitate.
Următorul contact telefonic are loc la ora 11:26, la mai puțin de jumătate de oră după. Același tehnician al operatorului național Red Eléctrica de España (REE) sună din nou, ușurat.
„Auzi, înainte nu te-am întrebat cum te cheamă”, începe el. După prezentări, angajatul de la Red Eléctrica de España (REE) începe să ofere explicațiile pe care înainte nu apucase să le dea.
”Sunt 1.600 megawați, problema e că nu e nimeni care să-i absoarbă”
„Problema este că, la schimbarea orei, odată cu schimbarea programului cu Franța, au fost câțiva agenți care au eliberat 1.600 de megawați de energie fotovoltaică într-un minut”, îl informează angajatul Red Eléctrica de España (REE) pe tehnicianul companiei Iberdrola care îl ajutase să prevină un colaps în sistem.
„Sunt 1.600 megawați, problema e că nu e nimeni care să-i absoarbă, ci i-a absorbit interconectarea, iar interconectarea a pornit releul de declanșare al Vic-Baixas în 20 de minute”, precizează el.
La un pas de deconectarea de sistemul electric european
Cu alte cuvinte, explică jurnaliștii limbajul tehnic folosit de operatorul REE, injectarea bruscă a întregii energii solare a dezechilibrat oferta și cererea la un nivel atât de mare încât Spania a fost pe punctul de a se deconecta de restul sistemului european.
„Ne-am fi deconectat de Franța. Așadar, mulțumesc mult pentru că a fost o situație foarte critică”, precizează tehnicianul de la Red Eléctrica de España (REE).
Acesta mai recunoaște că cerut deconectarea centralelor eoliene brusc, și nu progresiv, așa cum se obișnuiește, din cauza gravității situației.
„Ai un releu de interconectare despre care știi că dacă se declanșează, ieși din rețea”, concluzionează el.
O altă companie privată sunase să semnaleze probleme la o centrală nucleară
În aceeași zi, 31, și tehnicienii însărcinați cu monitorizarea la Endesa, a doua cea mai mare companie de electricitate din țară, au presimțit dezastrul. Ei au sunat la centrul de control al Red Eléctrica de España (REE), unde se află cutia neagră a întregului sistem electric, pentru a informa că centrala nucleară de la Ascó, din Tarragona, fusese pe punctul de a suferi deconectarea unui grup și „dacă sar, rămânem la zero”. Operatorul național REE a recunoscut că ceea ce s-a întâmplat în dimineața aceea fusese „foarte exagerat”, „foarte, foarte grav”.
”Vor fi ședințe. A fost ceva foarte grav!”
În cadrul acelui apel, tehnicianul operatorului a anticipat o analiză la cel mai înalt nivel în cadrul companiei naționale Red Eléctrica de España (REE), pentru a studia incidentul.
„Problema va escalada. Vor fi ședințe, pentru că azi a fost ceva foarte grav, ați văzut-o toți distribuitorii, așa cum e normal. Se va face un raport sau ceva…”, au anticipat ei.
Dar Guvernul nu a pus lupa pe incident
Raportul comitetului de anchetă de la Palatul Moncloa (n.r. – sediul Guvernului central spaniol) a menționat data de 31 ianuarie, după ce companiile de electricitate au raportat „episoade anterioare de instabilitate a tensiunilor”.
Cu toate acestea, analiza Guvernului nu a intrat în detalii în această privință.
Ce a urmat: pana de curent în Spania și Portugalia
Surse din sectorul electrică confirmă pentru El Mundo că respectivele companii private de electricitate au solicitat în mod oficial o întâlnire cu Red Eléctrica de España (REE), pentru a discuta incidentul din ianuarie, văzând că trecea timpul și operatorul național condus de Beatriz Corredor nu o convoca din proprie inițiativă.
Răspunsul Red Eléctrica de España (REE), susțin jurnaliștii spanioli, a fost că nu era necesar. Trei luni mai târziu, Spania și Portugalia au trăit cea mai gravă pană de curent din istoria lor.

