Un adolescent rătăcit în zona Crucii de pe Caraiman a fost căutat ore întregi de salvamontiști
Amplă acţiune de căutare a unui adolescent în Bucegi, în zona Crucii de pe Caraiman. Băiatul de 15 ani urcase pe munte cu câţiva prieteni, iar la un moment dat nu a mai fost de găsit la telefon. Tânărul căzuse, dar a reuşit să plece singur spre casă. Şi în zona Nehoiu doi turişți au avut nevoie de ajutor după ce s-au rătăcit în pădure.
Băiatul de 15 ani își anunțase părinții că urcă în zona crucii Caraiman împreună cu mai mulți prieteni. La un moment dat însă mama sa a pierdut contactul telefonic cu acesta și a alertat salvamontiștii. La operațiunea de căutare a fost folosit un elicopter și inclusiv o dronă.
Alti doi turișți s-au rătăcit în pădure în zona lacului Hânsaru, din comuna Gura Teghii, Buzău. Jandarmii montani i-au ghidat prin telefon, să găsească un drum forestier, unde s-au întâlnit cu echipajul de intervenție.
Salvamontiștii îi sfătuiesc pe turișți să fie prudenți pentru că încălzirea vremii aduce alte pericole, inclusiv avalanșe.
După temperaturi de 24 de grade, urmează o răcire a vremii în toată țara, ploi și ninsori la munte.
De joi vremea începe din nou să se încălzească, iar temperaturile ajung până la 22 de grade.

