Trei mii de copii trataţi la Marie Curie, în doi ani, la unicul spital din țară construit doar din donațiile românilor
Se împlinesc doi ani de când a fost inaugurat unicul spital din România construit doar din donațiile românilor. Este cel de la Marie Curie, din Capitală, unde aproape 3.000 de copii care se confruntă cu cea mai cumplită boală au putut fi tratați într-un sistem integrat de specialități medicale. Și, poate cel mai important lucru pentru ei, e faptul că spațiul nu seamănă deloc cu un spital. E plin de locuri de joacă, are un cinematograf, o bibliotecă și un observator astronomic.
Legați cu fire de aparatele care le monitorizează starea fizică, micuții pacienți au și libertatea de a se juca. I-am surprins când învățau să dea de mâncare unor câini de rasă.
Cristian Anghel – instructor, Clubul Câinilor Utilitari: „Se știe foarte bine că starea de bine ajută la vindecarea cam tuturor afecțiunilor”.
În fiecare salon sunt câte doi copii internați. E loc separat și pentru părinții lor.
Ildiko – mama unui copil internat, din Săcele: „Am mai fost internată cu cel mare, băiatul cel mare, la Brașov, și știu cum este când ai o singură toaletă pe hol, pe etaj. Deci este mult mai bine, condițiile sunt excepționale”.
Ruxandra Vidlescu – medic primar, oncologie pediatrică: „Cumva totul e construit în așa fel încât zilele pe care ei le petrec aici să semene cât mai puțin a spital și să aibă cât mai mult din locurile lor de activitate”.
Fiecare salon are propriul spațiu de joacă. La etajul trei e o grădina interioară, cu trenulețe și mașinuțe, un cinematograf și o biblioteca. Și pe terasă au ce face.
În observatorul astronomic de pe terasa spitalului se organizează, de doi ani încoace, lecții de profil, predate chiar de specialiști din domeniu.
Carmen Uscatu – preşedinte “Dăruieşte Viaţa”: “Ceea ce noi am reușit să creăm la Spitalul Marie Curie este unic în România. Pentru prima dată copiii, și o să fac referitre la copiii bolnavi de cancer, au un loc în care se pot trata multidisciplinar. Toate specialitățile medicale sunt în același spital, iar copiii nu mai sunt ca o minge de ping-pong, aruncați dintr-un spital în altul”.
Și e abia începutul. Va fi construit un campus medical, cu zone de pregătire pentru viitorii medici, laboratoare de cercetare și noi secții medicale.

