O vilă istorică din centrul Timișoarei a fost recuperată de la interlopii care locuiau acolo abuziv și va fi transformată în grădiniță
O vilă istorică din centrul Timișoarei, locuită abuziv zeci de ani, a fost redobândită în instanță și a revenit primăriei. După numeroase procese și scandaluri cu două clanuri interlope din oraș, primarul Dominic Fritz a intrat marți în imobilul pentru care s-a luptat. Clădirea va fi transformată în grădiniță.
Primarul Dominic Fritz a ajuns pe bulevardul Constantin Diaconovici Loga, la vila somptuoasă, însoțit de polițiști și jandarmi, pentru a pune în aplicare evacuarea. Familia care locuise abuziv acolo părăsise deja clădirea.
Evacuarea vine după ce Primăria Timișoara a câștigat anul trecut definitiv în instanță. Magistrații au hotărât că vila a fost ocupată ilegal.
Clădirea are o istorie complicată, marcată de erori administrative din perioada naționalizării și de tranzacții controversate în anii ‘90, inclusiv falsuri care au stat la baza unor vânzări succesive.
Preluată de liderul clanului Cârpaci, a fost vândută și donată succesiv. În cele din urmă a ajuns în posesia clanului Momiţă.
În 2023, clădirea a fost recuperată de primăria Timișoarei, dar numai pe hârtie, pentru că, în realitate, accesul autorităților în imobil a rămas blocat – familia care ocupa ilegal vila a refuzat să o elibereze, prin amânări repetate în instanță timp de un an.
Procesul a fost strămutat la Arad și, în cele din urmă, s-a decis definitiv ca ocupanţii să o părăsească.
Primăria vrea acum ca imobilul să fie reabilitat și transformat în grădiniță.

