Guvernul pregătește noi măsuri prin care să atenueze scumpirile. Prețuri mai mici la pompă, prin scăderea accizelor
Accizele pentru benzină și motorină ar putea fi reduse de la 1 aprilie. Guvernul pregătește noi măsuri prin care să atenueze scumpirile. Experții au propus scenarii de tăiere a taxelor, treptat, de fiecare dată când prețul carburanților depășește anumite cote.
Accizele pentru carburanți vor scădea cu cel puțin 5%. Cu cât prețurile crec mai mult, scade și acciza. Chiar și cu 40 la sută. Mecanismul prevede analize de trei ori pe luna. Așa cum arată prețurile acum, acciza ar putea scădea pe 1 aprilie cu 10 la sută.
Dacă accizele la carburanți vor fi reduse cu 10 procente, atunci benzina se va ieftini cu aproape 38 de bani pe litru, iar motorina cu aproximativ 34 de bani pe litru, arată calculele analiștilor economici.
La prețurile actuale, prin scăderea accizei, benzina ar costa cel mai puțin în București sub 9 lei, iar motorina sub 10 lei. Toate calculele au fost analizate in această dimineață la Palatul Victoria. Simularile experților arată ca bugetul poate suporta o scadere de accize cu pana la 15%. Ar fi acoperită integral din încasarile mai mari din TVA.
Radu Ciobanu, profesor de economie: Noi, în momentul de față, nu am ajuns la un platou al prețului combustibilului. (…) Prin urmare, astăzi poate o să vedem o scădere de 30-40 de bani a prețului pe litru de benzină sau motorină. Dar s-ar putea ca în două săptămâni toată această scădere să fie acoperită și mâncată de noi creșteri pe piețele internaționale.
Reducerea accizei la pompă completează limitarea adaosul comercial la produsele petroliere până pe 30 iunie, decisă săptămâna trecută.
Bogdan Chirițoiu, președintele Consiliul Concurenței: Vom controla ca aceste adaosuri comerciale să nu depășească media anului trecut. Metodologia o lucrăm acum, deci cu ANPC și ANAF.
Carburanții s-au scumpit accelerat de la începerea conflictului în Iran. Acum, in Bucuresti, șoferii nu găsesc benzina mai ieftină de 9 lei si 28 de bani. Prețul motorinei incepe de la 10 lei si 25 de bani.
Între timp a repornit și Petromidia, cea mai mare rafinărie din țară care a fost în revizie tehnică în ultimele săptămâni. Producția va ajunge treptat la capacitate maximă.

