În România, carburanții se scumpesc de la o lună la alta. Majorarea accizei din octombrie nu a oprit creșterile de prețuri. 35 de bani pe litru s-au adăugat în medie numai în ultimele două luni. Mulţi şoferi, mai ales transportatorii, aleg să treacă graniţa pentru a alimenta.