Preşedintele Egiptului către Trump: Doar dumneavoastră puteţi opri războiul. Petrolul ar putea sări de 200 de dolari
Preşedintele Egiptului, Abdel Fattah al-Sisi, l-a îndemnat luni pe preşedintele american Donald Trump să oprească războiul din Iran, spunând că numai el poate face acest lucru, şi a avertizat că temerile privind creşterea preţului petrolului peste pragul de 200 de dolari pe baril nu sunt exagerate, relatează Reuters.
“Îi spun preşedintelui Trump: nimeni nu poate opri războiul din regiunea noastră din Golf în afară de dumneavoastră”, a declarat Sisi la conferinţa Egypt Energy Show 2026 de la Cairo. “Vă rog, domnule preşedinte, vă rog. Vă rog să ne ajutaţi să oprim războiul. Sunteţi capabil să faceţi acest lucru”, a adăugat el.
Egiptul, mult timp beneficiar al ajutorului militar american, precum şi al sprijinului unor ţări bogate din Golf, a condamnat totodată atacurile iraniene asupra statelor arabe din Golf şi a făcut apel la eforturi diplomatice pentru a evita un război regional mai amplu.
Sub spectrul dublului şoc al penuriei de aprovizionare şi creşterii preţurilor
Războiul va declanşa un dublu şoc al penuriei de aprovizionare şi creşterii preţurilor, a cărui amploare nu a fost încă resimţită, a subliniat Sisi la conferinţă.
“Mă tem că vizarea instalaţiilor energetice, fie că este vorba de producţie sau rafinării, va avea repercusiuni foarte grave asupra economiei globale şi a preţurilor combustibililor. (…) Observatori ai pieţei au avertizat că preţul unui baril de petrol ar putea ajunge la peste 200 de dolari, iar aceasta nu este o exagerare”, a adăugat el.
Preşedintele egiptean a avertizat de asemenea asupra unei crize iminente în privinţa aprovizionării globale cu alimente, menţionând că perturbarea exporturilor de îngrăşăminte va avea un impact masiv asupra preţurilor.
“Ţările bogate ar putea fi capabile să absoarbă acest lucru, dar în cazul economiilor cu venituri medii şi fragile, ar putea avea un impact foarte, foarte sever asupra stabilităţii lor”, a notat el.
Secretarul general al Consiliului de Cooperare al Golfului, Jasem Mohamed Albudaiwi, a îndemnat la rândul său comunitatea internaţională să protejeze coridoarele maritime vitale, condamnând închiderea strâmtorii Ormuz de către Iran şi atacurile sale asupra infrastructurii energetice regionale.
“Ameninţările brutale iraniene la adresa instalaţiilor energetice şi închiderea strâmtorii Ormuz constituie nu doar o încălcare flagrantă a dreptului internaţional, ci şi o ameninţare directă la adresa energiei globale”, a spus el într-un mesaj video adresat conferinţei de la Cairo.
Statele membre ale CCG – Arabia Saudită, Emiratele Arabe Unite, Qatar, Kuweit, Oman şi Bahrein – se confruntă cu atacuri cu drone şi rachete, iar închiderea strâmtorii Ormuz a blocat o rută crucială care anterior gestiona aproximativ o cincime din aprovizionarea globală cu petrol.
sursa Agerpres

