Ce a transmis Mirabela Grădinaru la Summitul global inițiat de Melania Trump privind tehnologia și educația copiilor

25 March 2026, 12:01 (actualizat 25 March 2026, 12:02)

O delegație a Administrației Prezidențiale din care a făcut parte și prima doamnă Mirabela Grădinaru, soția președintelui Nicușor Dan, a participat, luni, 24 martie 2026, la prima sesiune de lucru a Summitului Global al Coaliției „Pregătind viitorul împreună”, desfășurat la Washington, D.C., la inițiativa Primei Doamne a Statelor Unite, Melania Trump, a transmis Administrația Prezidențială, într-un comunicat.

Evenimentul a reunit reprezentanți ai mai multor state, companii din domeniul tehnologiei și experți în educație, cu scopul de a identifica soluții eficiente pentru sprijinirea copiilor și tinerilor în utilizarea sigură a noilor tehnologii și a inteligenței artificiale.

Delegația română a fost condusă de Mirabela Grădinaru, însoțită de consilierii de stat Vlad Ionescu și Diana Punga.

În intervenția sa, Mirabela Grădinaru a conturat patru direcții prioritare: extinderea alfabetizării digitale, formarea continuă a cadrelor didactice, actualizarea curriculei școlare și implementarea platformelor educaționale bazate pe instrumente de inteligență artificială.

Delegația prezidențială a fost însoțită de Andrada Morar, vicepreședinte UiPath pentru experiența clienților și parteneri globali, și Robert Berza, director executiv al EDGE Institute România – reprezentanți ai mediului privat și ai celui de cercetare, a căror prezență a subliniat importanța cooperării public-private în domeniul transformării digitale. UiPath este prima companie „unicorn” din România.

În marja summitului, delegația a avut o întâlnire cu Lisa Choate, președinta American Councils for International Education, axată pe extinderea cooperării în domenii precum schimburile educaționale și programul Future Leaders Exchange (FLEX), dar și pe noi forme de colaborare România–SUA în educație și tehnologie.

Ziua s-a încheiat cu o vizită la Georgetown University, unde delegația – căreia i s-a alăturat și consilierul de stat pentru românii de pretutindeni, Ana-Maria Geană – s-a întâlnit cu echipa Centrului Thrive pentru familii, copii și comunități.

Specialiștii centrului, printre care și profesionișți români, și-au exprimat disponibilitatea de a contribui la dezvoltarea unor programe de utilizare responsabilă a tehnologiei și a unor platforme de socializare mai puțin nocive pentru copii.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite