Lâna oilor a ajuns deșeu. În plin sezon al tunsului, mii de oieri nu au cui să o vândă și nici unde să o ducă
Plătim sute de lei pe haine din lână aduse din străinătate, în timp ce lâna produsă la noi ajunge deșeu. Pare că nu mai e o materie primă de valoare. În plin sezon al tunsului, mii de oieri nu au cui să o vândă și nici unde să ducă lână. Nu e acceptată nici măcar la groapa de gunoi. Ca să fie vândută în puținele centre de colectare din țară, trebuie să îndeplinească anumite condiții.
Peste 500 de lei costă un cardigan adus din import, din țări unde lâna a rămas o materie primă de valoare. Cum era la noi cu zeci de ani în urmă.
Răzvan Nicula, viceprimar Smeeni: Dacă pe vremuri, lâna era dusă la centre speciale și se făceau tot felul de confecții din lână, acum lâna ajunge să fie gunoi.
Am mers la o stână unde tocmai se tundeau oile. Peste 350 trebuie pregătite pentru pășunat. Oierii nu știu ce vor face cu lâna.
Rămâne în jur de 3, 4 kile de lână la oaie. Dar dacă nu mai e nimeni să o mai colecteze… Mai veneau cei de la Sibiu, o luau, dar acuma nimeni nu se mai apucă de așa ceva. Uitați câtă lână aruncăm. O băgăm cu paie cu tot, că nu avem ce-i face. O depozităm în baloți rotunzi, poate primăria face ceva să ne scape de ea.
700 de kilograme de lână au fost deja urcate într-un camion.
O ducem la gunoi, că în altă parte nu avem unde. Dar nici la gunoi nu o putem duce, pentru că dacă ne prinde de la primărie că o aruncăm pe câmp, ne amendează. Am sunat peste tot, nu se cumpără.
Unii ciobani o mai folosesc la izolația saivanelor.
De ars, lâna nu arde, iar de îngropat nu ai cum să o îngropi. Dacă ar veni unul să i-o dau, o dau și degeaba, numai să ne scape de ea. Nu avem nicio pretenție. Cu mare drag, o să îl și cinstesc.
Autoritățile locale caută soluții pentru mai bine de 50 de tone care se strâng doar în comuna Smeeni.
Noi, în loc să folosim lâna, să o valorificăm, să facem ceva, pulovere, cum se făceau înainte, șosete, acum luăm chinezării, plastice. Un pulover de lână, când făceau bătrânii noștri, era călduros. Acum, plasticele astea, și scumpe, iar lâna noastră o dăm încolo.
Fără cerere pe piață, nici centre de colectare nu prea mai sunt.
Puținii colectori care mai răspund la telefon dau cel mult 80 de bani pe un kilogram de lână și numai dacă respectă condiții stricte de calitate.

