PSD decide după Paște dacă va rămâne la guvernare. PNL și USR spun că nu au emoții, AUR se gândește la moțiune
După sărbătorile de Paște, PSD va decide dacă iese sau nu de la guvernare, printr-un referendum intern. Liderii PNL și USR spun că nu au emoții în legătură această decizie și fiecare partid își pune la punct propria strategie. Din opoziție, AUR așteaptă momentul potrivit pentru o moțiune de cenzură. Și, deocamdată, atacă legea bugetului la Curtea Constituțională.
5.000 de membri ai PSD vor hotărî prin vot intern online pe 20 aprilie dacă social democrații mai rămân în guvernul condus de Ilie Bolojan. Liderul PSD anunță că prima dată pleacă la Bruxelles, să îi pună în temă pe partenerii europeni. Cea mai mare nemulțumire a lui este că nu se ține cont de ponderea partidelor în coaliție.
Sorin Grindeanu, președintele PSD: Ilie Bolojan este prim-ministru cu voturile PSD, nu cu voturile PNL, are această majoritate în Parlament cu voturile PSD, 45%. Mă aștept să văd rezoluții din acestea prin care să încerce să ne disciplineze pe noi, pe cei de la PSD, rezoluții din acestea de strânși uniți în jurul conducătorului iubit.
PNL și USR nu văd altă varianta de guvernare sau alt premier.
Mircea Abrudean, președintele Senatului, senator PNL: Nu există nicio situație în care PNL să accepte ca oricare alt partid din coaliție să îi dicteze premierul, că ne place sau nu, e premierul României.
Dominic Fritz, președintele USR: Dacă PSD va vota o moțiune de cenzură împotriva acestui guvern, atunci bineînțeles că USR nu va putea să stea la dispoziție pentru un nou guvern cu acel partid care tocmai l-a picat.
Opoziția are propria strategie.
Petrișor Peiu, liderul senatorilor AUR: Noi vom avea o moțiune de cenzură în momentul pe care o să îl considerăm optim și care va veni să sancționeze o foarte mare gafă a guvernării.
Între timp, AUR a contestat la Curtea Constituțională bugetul de stat. Judecătorii vor analiza sesizarea pe 26 martie.

