Nicușor Dan: Anul acesta este crucial pentru finalizarea ecosistemului de carte electronică de identitate și a portofelelor digitale
Nicușor Dan a afirmat, duminică seară, că a discutat, la Bruxelles, cu vicepremierul Oana Gheorghiu despre digitalizarea statului român și reforma companiilor de stat.
Potrivit sursei citate, cei doi oficiali au convenit că anul acesta ”este crucial” pentru finalizarea ecosistemului de carte electronică de identitate și a portofelelor digitale.
”Cetățenii români, inclusiv cei din diaspora, au dreptul la servicii publice moderne, digitalizate și de calitate. Ei trebuie să se poată identifica și sǎ poatǎ semna documente de la distanță, iar majoritatea serviciilor publice ar trebui să fie simple și accesibile, fără drumuri la ghișeu”, a afirmat Nicușor Dan într-o postare pe X.
Am avut, zilele trecute, la Bruxelles, o discuție cu Oana Gheorghiu, viceprim-ministru, despre digitalizarea statului român și reforma companiilor de stat.
— Nicușor Dan (@NicusorDanRO) March 22, 2026
Am convenit că anul acesta este crucial pentru finalizarea ecosistemului de carte electronică de identitate și a… pic.twitter.com/xDqZ1ZQ2Wa
Președintele a precizat că un alt subiect de discuție a fost reforma companiilor de stat, care este ”indispensabilă”.
”Un alt subiect discutat a fost reforma companiilor de stat care este indispensabilă și nu mai poate fi amânată. Un stat puternic are nevoie de companii puternice”, a afirmat Nicușor Dan.

