Armata israeliană afirmă că a lovit un laborator universitar din Teheran, legat de programul nuclear iranian
Armata israeliană a afirmat sâmbătă seara că a lovit un centru universitar din Teheran, legat de “programul nuclear militar” al Republicii islamice, potrivit AFP.
Armata israeliană a “lovit un sit strategic de cercetări şi dezvoltare utilizat de regimul terorist iranian pentru a dezvolta componente de arme nucleare la Teheran”, se afirmă într-un comunicat.
🎯STRUCK: A strategic research and development facility belonging to the Iranian military industries and the ballistic missiles array.
— Israel Defense Forces (@IDF) March 21, 2026
The ‘Malek-ashtar’ University facility was utilized by the Iranian terror regime’s military industries and ballistic missiles array to develop…
“Instalaţia universităţii Malek Ashtar era utilizată de industriile militare ale regimului şi de dispozitivul de rachete balistice pentru a produce componente şi arme nucleare”, afirmă armata.
“Această universitate depinde de Ministerul iranian al Apărării şi face obiectul sancţiunilor internaţionale din cauza activităţilor şi eforturilor sale de-a lungul anilor pentru a face să progreseze programul nuclear iranian şi să producă rachete balistice”, potrivit aceluiaşi comunicat al armatei.
Această lovitură constituie o “etapă suplimentară în efortul continuu pentru reducerea capacităţilor regimului iranian de a face progrese spre obţinerea armei nucleare”, adaugă documentul citat.

