Armata israeliană afirmă că a lovit un laborator universitar din Teheran, legat de programul nuclear iranian

Război în Orientul Mijlociu /Foto: Profimedia Images
21 March 2026, 22:50

Armata israeliană a afirmat sâmbătă seara că a lovit un centru universitar din Teheran, legat de “programul nuclear militar” al Republicii islamice, potrivit AFP.

Armata israeliană a “lovit un sit strategic de cercetări şi dezvoltare utilizat de regimul terorist iranian pentru a dezvolta componente de arme nucleare la Teheran”, se afirmă într-un comunicat.

“Instalaţia universităţii Malek Ashtar era utilizată de industriile militare ale regimului şi de dispozitivul de rachete balistice pentru a produce componente şi arme nucleare”, afirmă armata.

“Această universitate depinde de Ministerul iranian al Apărării şi face obiectul sancţiunilor internaţionale din cauza activităţilor şi eforturilor sale de-a lungul anilor pentru a face să progreseze programul nuclear iranian şi să producă rachete balistice”, potrivit aceluiaşi comunicat al armatei.

Această lovitură constituie o “etapă suplimentară în efortul continuu pentru reducerea capacităţilor regimului iranian de a face progrese spre obţinerea armei nucleare”, adaugă documentul citat. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite