Europenii vor să se implice în escortarea petrolierelor prin Ormuz doar după război. Trump: Sunt lași, îi vom ține minte!

20 March 2026, 19:21

Nu vom participa la deschiderea forțată a strâmtorii Ormuz, transmite președintele Franței în timp ce Donald Trump este tot mai supărat pe aliații din NATO. Liderul de la Casa Albă i-a numit “lași” și le transmite că îi va ține minte.

Europenii ar vrea să se implice în escortarea petrolierelor prin Ormuz, însă doar după ce ostilitățile încetează. Preşedintele american este nemulţumit că ţările NATO nu au vrut să se alăture luptei împotriva Iranului, dar, spune el, se tot se plâng de cât de mult s a scumpit petrolul.

Donald Trump: “Fără SUA, NATO este un tigru de hârtie. Se plâng de prețul mare la petrol, care sunt forțați să-l plătească, dar nu vor să ajute la deschiderea Strâmtorii Ormuz. Lași, îi vom ține minte!”

Țările NATO, dar și alte state partenere ale americanilor, au refuzat propunerea lui Trump de a participa la redeschiderea strâmtorii Ormuz. Europenii ar vrea să se implice în escortarea petrolierelor, însă doar după ce ostilitățile încetează.

Emmanuel Macron, președintele Franței: “Acest lucru ar face parte dintr-o misiune care nu este concepută ca o operațiune militară și care ar necesita consultări și o dezescaladare a tensiunilor cu Iranul. Acest demers implică angajarea tuturor parților interesate din sectorul maritim, inclusiv a transportatorilor și a asigurătorilor. Cu toate acestea, nu vom participa la nicio deschidere forțata a strâmtorii, în contextul unor operațiuni militare și al bombardamentelor în desfașurare.”

Conflictul din Iran a perturbat grav piețele internaționale. Iar scumpirile se țin lanț, în condițiile în care Iranul nu doar că a blocat strâmtoarea Ormuz, dar bombardează obiective energetice din țările vecine.

Prețurile au crescut la absolut orice, de la ambalaje, până la îngrășăminte și carburant. La fertilizatori, de exemplu, prețul a crescut cu 50 la sută în Europa.

Italia a redus accizele la combustibil, dar prețurile tot nu se calmează. Guvernul spaniol a pus la punct un pachet de 5 miliarde de euro pentru a contracara impactul economic al războiului.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite