Americanii au început să pună în practică prima fază a „planului Ormuz”. Șeful NATO reconsideră participarea la deblocare
Americanii au început de miercuri dimineața să pună în practică prima fază a așa-numitului Plan Ormuz. Asta înseamnă că sunt bombardate sistematic toate pozițiile de tragere ale Iranului.
Amenințările din arsenalul iranian sunt: minele navale, rachetele de croazieră antinavă, dronele, ambarcațiunile de atac rapid operate de Gărzile Revoluționare iraniene, precum și ambarcațiunile explozibile controlate de la distanță.
Prima fază înseamnă în special curățarea de pericole a acestei porțiuni, lată de numai 34 de kilometri.
În faza a doua a planului, ar începe operațiunile de escortare, care includ paza pe ambele maluri ale strâmtorii și însoțirea navelor comerciale de către marina americană sau a aliaților.
Planul este inspirat din cel al administrației Ronald Reagan, în anii ’80, când SUA au fost nevoite să escorteze navele comericale pe fondul „războiului petrolierelor”, declanșat de Iran.
Mark Rutte, secretar general al NATO: „În ceea ce privește Strâmtoarea Ormuz, am fost în contact cu mulți aliați. Suntem cu toții de acord, desigur, că Strâmtoarea trebuie să se redeschidă. Și ceea ce știu este că aliații lucrează împreună pentru a discuta cum să facă acest lucru. Care este cea mai bună modalitate de a face acest lucru? Lucrează la acest lucru în mod colectiv pentru a găsi o cale de urmat.”

