Atacuri masive ale SUA și Israelului asupra Iranului. Zelenski spune că Rusia furnizează drone Teheranului. Turcia vrea să se implice mai activ în negocieri

15 March 2026, 19:17 (actualizat 16 March 2026, 11:35)

Noi obiective militare din Iran, dar și capitala, Teheran, au fost lovite de Statele Unite și Israel, în ultimele ore. Președintele american susține că Iranul vrea să încheie un acord pentru încetarea războiului, dar termenii nu sunt suficient de buni. Însă Iranul a negat că a cerut un armistițiu. Între timp, în Bahrein au fost arestate cinci persoane, acuzate că ofereau informații secrete regimului de la Teheran.

Iranul a fost lovit de numeroase rachete lansate de forțele militare israeliene și de cele americane, cele mai intense lovituri fiind în vestul țării. Atacurile au vizat infrastructura militară a regimului de la Teheran. La rândul lor, iranianii au lansat noi valuri de rachete și drone spre bazele americane din regiunea Golfului dar și spre Israel.

Potrivit președintelui Ucrainei, multe dintre drone au fost oferite Iranului de către Rusia.

Volodimir Zelenski: Ei (n.red. ruşii) folosesc licenţe iraniene. Se ştie că ei au construit şi produs multe drone. Le-au dat lor (n.red. Iranienilor). Am dovezi concrete că regimul iranian foloseşte aceste drone împotriva bazelor americane şi împotriva vecinilor Iranului din Orientul Mijlociu.

Între timp, ministrul turc de Externe spune că Ankara încearcă să se implice mai mult în negocierile care să ducă la oprirea conflictului:

Hakan Fidan, ministrul turc de Externe: Sincer, de când a început războiul, am discutat cu toată lumea. Dar, de data aceasta, condiţiile sunt diferite pentru că ţările care erau cele mai cooperante din regiune sunt acum ţintele focurilor, sub atacuri. Acest lucru le pune acum într-o poziţie diferită. În special pe cei din Qatar, din Arabia Saudită, din Emirate, care sunt atacaţi. Modul în care a început războiul şi modul în care escaladează este greşit şi reprezintă o greşeală colosală din partea tuturor. Discutăm cu europenii, discutăm cu americanii şi cu unele ţări din regiune.

Președintele Donald Trump și-a reluat apelul pentru țările aliate Americii de a interveni și de a acorda asistență în actuala criză din Golf. Liderul de la Casa Albă le cere aliaților să facă un efort comun pentru deblocarea strâmtorii Ormuz, astfel încât să se ajungă la pace.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite