“Ploaie neagră” din Iran, efect al războiului. Locuitorii din Teheran se confruntă cu arsuri la ochi și dificultăți de respirație

15 March 2026, 19:32

Unul dintre efectele războiului din Iran este așa numita ploaie neagră. Este vorba despre fumul toxic ce se ridică din depozitele de petrol bombardate în Iran. Experții spun că norul negru este extrem de nociv pentru sănătate.

Locuitorii din Teheran s-au plâns de arsuri la ochi și dificultăți de respirație după ce precipitațiile întunecate și uleioase au căzut în apropierea capitalei iraniene, după ce mai multe depozite de păcură și o rafinărie au fost afectate.

Peter Adams, profesor, Universitatea Carnegie Mellon: Ceea ce se întâmplă într-un eveniment ca acesta este, de fapt, un amestec de diferite tipuri de poluare. Când oamenii spun ploaie neagră, principalul lucru la care se referă sunt particulele de funingine neagră care se produc de fiecare dată când arzi hidrocarburi fără suficient aer, fără suficient oxigen.

Funinginea microscopică, ale cărei particule sunt de aproximativ 40 de ori mai mici decât grosimea unui fir de păr uman, se poate depune adânc în plămâni și poate pătrunde în fluxul sanguin, provocând probleme respiratorii și cardiace care pot duce la moarte prematură.

Christian Lindmeier, purtător de cuvânt, Organizația Mondială a Sănătății: Suntem în contact cu spitalele și cu autoritățile, iar autoritățile iraniene au emis o alertă prin care sfătuiesc oamenii să rămână în case, chiar și în contextul atacurilor asupra depozitelor de petrol.

În cazul incendiilor care se sting mai repede, cea mai mare parte a funinginii și a substanțelor chimice se vor dispersa în vânt și vor dispărea din atmosferă în aproximativ trei până la șapte zile.

O situație similară a fost întâlnită acum 25 de ani, în Kuweit, în timpul războiului din Golf.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite