O lună de la declanșarea războiului în Iran. Rubio: Obiectivele pot fi atinse fără să trimitem trupe terestre
Sunt patru săptămâni de când a început războiul din Iran, iar Statele Unite susţin că obiectivele militare ale campaniei vor fi atinse. Potrivit secretarului de stat american, războiul va mai dura câteva săptămâni. Şi preşedintele american a vorbit despre îndeplinirea obiectivelor, dar şi-a criticat aliaţii din NATO pentru neimplicare. În plus, emisarul special al lui Trump, Steve Witkoff, a subliniat că ar putea avea loc întâlniri cu reprezentanţi ai Iranului în curând, iar aceştia sunt aşteptaţi să dea un răspuns la planul în 15 puncte pe care l-ar avea pe masă de ceva vreme.
Forțele americane și israeliene au continuat atacurile asupra obiectivelor militare iraniene, în special în regiunea capitalei Teheran. Potrivit agențiilor de presă, sunt printre cele mai puternice bombardamente asupra Iranului din ultimele zile.
Cel puțin 12 soldați americani au fost răniți, dintre care doi grav, în urma unui atac al iranienilor asupra unei baze americane din Arabia Saudită.
Iranul a continuat atacurile asupra aliaților Americii din zona Golfului, în special asupra Emiratelor Arabe Unite.
Secretarul de stat american susține că obiectivele pot fi îndeplinite fără ca trupele americane, aflate deja în drum spre Orientul Mijlociu, să intervinta terestru în Iran. De asemenea, Rubio este de părere că sprijinul Rusiei pentru Iran nu împiedică deloc Statele Unite să își realizeze obiectivele.
Marco Rubio: Le vom distruge fabricile care produc rachete şi drone. Le vom distruge marina militară. Le vom distruge forţele aeriene, le vom distruge în mod semnificativ lansatoarele de rachete, astfel încât să nu se mai ascundă niciodată în spatele acestor lucruri. Pentru a obţine o armă nucleară. Putem obţine, ne îndeplinim toate aceste obiective. Suntem înaintea planului în mare parte, şi putem îndeplini obiectivele fără trupe la sol.
În acest timp, liderul de la Casa Albă continuă să arunce săgeți în direcția aliaților din NATO.
Donald Trump: Cred că a fost o greşeală uriaşă când NATO nu a fost acolo (n.red. în Iran). Pur şi simplu (NATO) nu a fost acolo. Se vor produce foarte mulţi bani pentru Statele Unite, pentru că noi cheltuim sute de miliarde de dolari în fiecare an pentru NATO, pentru a o proteja, şi am fost mereu alături de ei. Dar acum, pe baza acţiunilor lor, cred că nu mai trebuie să fim, nu-i aşa?
Liderul de la Casa Albă a spus că Statele Unite își ating toate obiectivele în campania militară din Iran.

