Orientul Mijlociu, în alertă. SUA și-au avertizat cetățenii să plece urgent din Irak. Raiduri israeliene în Liban, rachete Hezbollah în Israel, “ploaie neagră” în Iran. Cursele de Formula 1, anulate în Bahrein și Arabia Saudită

15 March 2026, 13:53 (actualizat 15 March 2026, 20:02)


Iranul nu reununţă la bombardamentele asupra țările vecine și susţine că a vizat forțele americane din Emiratele Arabe, Kuweit şi Irak. Noi raiduri iraniene au produs pagube şi în Israel. De cealaltă parte, forțele americane atacă instalaţii nucleare şi militare în centrul Iranului, iar Israelul loveşte intens gruparea teroristă Hezbollah în Liban.

După ce la Bagdad a fost avariată ambasada SUA, Washingtonul și-a avertizat cetățenii să părăsească imediat țara.

Iranul afirmă că atacă doar ținte militare – dar în Irbil, în Irak, oamenii spun că bombele și rachetele cad în zone civile: “Locurile vizate (de iranieni) nu sunt ținte militare, nici clădiri guvernamentale, aici sunt civili. Nu e un loc în care să poți spune că sunt americani sau personal militar, aici sunt doar civili nevinovați, după cum puteți vedea e un sat, iar (iranienii) au țintit acest stat. Nu e picior de militar aici.”

Tot Orientul Mijlociu este în continuare în alertă – Federația Internațională a Automobilului a anulat cursele de Formula 1 din Bahrein și Arabia Saudită.

Operațiunile israeliano-americane continuă în Iran – televiziunea qatareză Al Jazeera afirmă că cel puțin 15 oameni au fost uciși în provincia centrală Isfahan, unde se află și un important complex nuclear.

Din cauza incendiilor de la instalațiile petroliere, țintite de unele atacuri, în multe locuri aerul este toxic – și oamenii vorbesc despre „ploaia neagră”, precipitații încărcate de particule de cenușă și arsură.

Christian Lindmeier – Organizația Mondială a Sănătății: “Ploaia neagră și cea acidă sunt un pericol pentru populație, mai ales pentru respirație, depinde de context. Suntem în legătură cu spitale și autorități în Iran, care au emis alerte avertizându-i pe oameni să stea în case, mai ales în contextul atacurilor asupra depozitelor de hidrocarburi.”

Secretarul general ONU este la Beirut, chiar în contextul în care raidurile israeliene împotriva teroriștilor Hezbollah continuă – și a atras atenția că războiul din Liban este un dezastru pentru întreaga zonă.

Antonio Guterres – Secretarul General al ONU: “Rachetele Hezbollah au fost lansate asupra unor ținte din nordul Israelului și înălțimilor Golan siriene ocupate. Au fost urmate de bombardamente israeliene devastatoare și avertismente de evacuare din cauza cărora părți din Liban sunt nelocuibile.”

Oficialul a cerut grupării teroriste Hezbollah să se dezarmeze și Israelului să respecte suveranitatea teritorială a Libanului.

Trupele ONU de menținere a păcii, căștile albastre UNIFIL, continuă să aibă o prezență în Liban, dar în practică sunt complet depășite de situație.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite