Kurzii iranieni exilați în Irak așteaptă semnalul să intre în luptă
Kurzii exilați din Iran, care trăiesc în Irakul vecin, așteaptă cu arma la picior momentul în care vor înfrunta regimul de la Teheran. Deocamdată, nu au primit ordin să intre în luptă. De altfel, președintele Donald Trump a spus că nu vrea ca aceștia să intre în război, chiar dacă administrația americană a discutat cu liderii kurzi din Irak despre furnizarea unui sprijin militar.
Grupările armate kurde iraniene au mii de luptători care operează de-a lungul frontierei dintre Irak și Iran, în principal în regiunea Kurdistan din Irak.
Shaho Bloori, luptător kurd iranian: “Mă voi întoarce la mormântul mamei mele și voi pune flori și îmi voi vizita toată familia.”
Ca mulți kurzi iranieni exilați, Shaho Bloori, în vârstă de 53 de ani, aude chemarea rudelor rămase acasă. În Iran mai are două surori în viață.
Shaho Bloori, luptător kurd iranian: Mulți din familia noastră au fost uciși unul câte unul și spânzurați. Cred că sunt exact 18 în total.
Kurzii sunt apatrizi și sunt răspândiți în principal în patru țări – Irak, Iran, Siria și Turcia. Sunt al patrulea grup etnic ca mărime din Orientul Mijlociu și au o istorie comună de persecuții și diviziuni interne.
De la începutul războiului, mai multe grupări și-au manifestat public intenția de a lupta împotriva regimului de la Teheran.
Armata iraniană le-a atacat pozițiile din Irak unde au trimis roiuri de drone, fără nici un succes însă.

