Un muzeu subteran se deschide la Iași. Va cuprinde vestigii descoperite în timpul lucrărilor de modernizare a zonei

13 martie 2026, 20:45

Un muzeu subteran se deschide în curând în centrul Iaşiului. Spaţiul inedit este amenajat pe esplanada din fața Teatrului Național. Și va adăposti vestigii descoperite în timpul lucrărilor de modernizare a zonei.

Noul muzeu a fost amenajat în subteranul esplanadei, într-un spațiu special creat pentru valorificarea descoperirilor arheologice făcute în timpul lucrărilor de reamenajare a zonei centrale. Unde arheologii au găsit urme ale unor locuințe și numeroase obiecte din secolele 18-19: fragmente de ceramică, obiecte casnice și elemente decorative.

Muzeul ar fi trebuit deschis anul trecut, însă a fost nevoie de montarea unui sistem special pentru reglarea temperaturii și a umidității, astfel încât obiectele descoperite să fie păstrate în condiții optime. Spațiul expozițional va fi administrat de Muzeul Municipal „Regina Maria”, iar accesul publicului va fi gratuit.

Iașiul mai are atracții inedite, cum ar fi Labirintul Vinului, realizat în momentul în care s-a construit sediul Laboratorului de Oenologie din cadrul Facultăţii de Horticultură. A fost unit beciul boierului Adamachi de cel aflat în curtea Muzeului Sadoveanu. Un circuit subteran cu peste 300 de metri lungime, ușor de parcurs și iarna, și vara. Galeriile sunt folosite pentru stocarea sticlelor cu vin experimental, produs de absolvenți, ca parte a lucrărilor de licenţă, masterat sau doctorat.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite