Depozit ilegal de deșeuri, descoperit în albia râului Siret, într-o arie protejată din comuna Tamaşi, județul Bacău
Depozit ilegal de deșeuri, descoperit în albia râlui Siret, într-o arie protejată, din comuna Tamaşi, din județul Bacău, cel mai mare din județ descoperit până acum. Asta au găsit activiștii de mediu care au chemat ulterior și autoritățile să se convingă. Sute de tone de deșeuri din construcții au fost îngropate aici și acoperite cu pământ. Grav este că depozitul ilegal exista de multă vreme fără ca instituțiile statului să știe de el. În urma controlului, au fost date amenzi în cuantum de 160.000 de lei și se vor face eforturi pentru neutralizarea gropii.
Groapa uriașă de gunoi a apărut în apropierea râului Siret, într-un loc unde, în mod normal, oamenii ar trebui să se bucure de natură.
Acolo trebuia să fie o amenajare piscicolă, însă acum este un depozit de gunoaie, ferit privirilor de malurile înalte de câțiva metri.
Situația este și mai gravă pentru că râul se află la mai puțin de 100 de metri, iar zona face parte din aria protejată Natura 2000.
În acte, locul figurează ca iaz piscicol, deși autorizația a expirat demult. Există suspiciuni că, în realitate, aici au fost extrase materiale de construcție, mai ales că în apropiere funcționează și o balastieră a aceluiași proprietar.
Acum, Ministerul Mediului a deschis o anchetă pentru a stabili cum a fost afectată zona. Firma care administrează terenul nu a oferit până acum un punct de vedere.
Problema iazurilor piscicole „doar pe hârtie” a fost semnalată și recent de ministrul Diana Buzoianu. Un control pe ultimii 10 ani a arătat că, sub pretextul unor iazuri, au fost deschise de fapt balastiere pentru extragerea de nisip și pietriș.

