Anchetă la Spitalul Sf. Maria, din Iaşi. Un copil de nici doi ani a murit după ce a fost trimis acasă de către medici. Familia e decisă să depună plângere

10 March 2026, 20:45 (actualizat 10 March 2026, 20:49)

Anchetă la Spitalul Sf. Maria din Iaşi, după decesul unui copil de nici doi ani. Familia acestuia povestește că l-a dus la spital cu febră și dureri, dar medicii nu l-au internat pentru tratament și l-au trimis acasă, cu recomandarea să revină peste patru zile la control.

Copilul a ajuns la spital pe 5 martie. Părinții spun că avea febră și îl durea un picior. Medicii i-au făcut analize, un ortoped l-a consultat și i-a făcut o radiografie. Toți au stabilit că nu avea nevoie de internare.

Starea micuțului s-a agravat după două zile. A ajuns din nou la spital.

dr. GABRIELA GHICA purtător de cuvânt, Spitalul de Copii ,,Sf.Maria” Iași: Pe 7 martie copil e adus în stop cardiorespirator nerăspunzând la manevre de resuscitare. S-a demarat o anchetă internă.

Familia consideră că băiețelul trebuia îngrijit în spital.

Cauzele morții sunt insuficiența cardio-respiratorie acută și meningo-encefalită, potrivit certificatului de deces. Familia e decisă să depună plângere.

Nu uitați, la numărul de urgență 119 puteți semnala cazurile de abuz, neglijare ori exploatarea a copilului. Iar pentru urgențe, sunați la numărul unic 112.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite