Infantino, în AS: ”Am avut cereri de 500 de milioane de bilete pentru meciurile CM Fotbal 2026. E ceva fără precedent în istoria FIFA”

Președintele FIFA. Gianni Infantino / Profimedia Images
10 March 2026, 11:02

Cu ocazia apariției numărului 20.000 al ziarului AS, Gianni Infantino, președintele FIFA, i-a acordat un interviu exclusiv lui José Félix Díaz, directorului acestui faimos cotidian de sport, în care vorbește despre Campionatul Mondial de fotbal de anul acesta din SUA, Canada și Mexic, despre idolii săi din tinerețe sau despre flagelul rasismului.

”Cupa Mondială va fi fantastică, fenomenală, iar în Statele Unite, Mexic și Canada există o așteptare fără precedent. În patru săptămâni, am avut peste 500 de milioane de cereri de bilete. Este ceva impresionant! Avem aproape șapte milioane de bilete, dar 500 de milioane este ceva nemaiîntâlnit în istoria FIFA sau a oricărei alte instituții. 77 dintre cele 104 meciuri au avut peste un milion de cereri de bilete, iar restul sunt pe aproape. Păstrăm câteva bilete pentru desfășurarea turneului și pentru a avea bilete pentru ultimele zile. Toate stadioanele vor fi pline, va fi o sărbătoare totală. Când se spunea că, în Statele Unite, fotbalul sau „soccer”, cum îl numesc ei, nu e foarte apreciat, acest lucru s-a schimbat. Va fi un succes. Va fi prima Cupă Mondială cu 48 de echipe, 104 meciuri, 16 orașe, 3 țări… Ne așteaptă ceva enorm. Este mai mult decât un turneu, este mai mult decât o competiție sportivă, este un eveniment social pentru care lumea se va opri să-l urmărească”, declară Gianni Infantino în interviul din AS.

Redăm mai jos alte câteva declarații importante acordate de șeful FIFA ziarului spaniol:

  • ”Spania este una dintre favorite, alături de alte echipe, desigur. Cunoaștem deja puterea Spaniei. Echipa numărul unu în clasament trebuie să fie favorita pentru Cupa Mondială.”
  • ”CM din Statele Unite a fost fantastic (n.r. – Campionatul Mondial din 1994, la care a participat și echipa României, prin celebra  ”Generație de Aur”). Acum, în plus, panorama fotbalului s-a schimbat, avem o relație foarte bună cu toți, este important să ascultăm și să vorbim cu toți pentru a construi. Sunt un fan înfocat al fotbalului încă din copilărie. Am mulți idoli. Îmi amintesc de Cupa Mondială din Spania din 1982. A câștigat Italia, cu Paolo Rossi și toată echipa aceea de mari jucători. Pentru mine a fost ceva spectaculos. Eram un copil de doisprezece ani la vremea aceea. Este o echipă importantă, un moment care mi-a rămas întipărit în inimă. Sunt și fan al echipei Inter Milano (…). Îmi amintesc de Alessandro Altobelli, care a marcat un gol în finală. Al treilea gol al său și sărbătorirea împotriva Germaniei au fost ceva spectaculos.”
  • ”(…) Vorbind despre anii ’80-’90, trebuie să vorbim despre Diego Maradona, unul dintre cei mai mari jucători din toate timpurile. Când vezi imaginile acum, te gândești la ce a făcut, de ce a fost capabil. Jucătorii nu erau protejați, ca acum. Un idol, un fenomen… Nu l-am văzut pe Pelé jucând, dar a fost un idol mondial înainte de apariția rețelelor sociale, înainte de globalizare. Încă este un idol pentru copii, chiar dacă nu l-au văzut jucând, ceea ce înseamnă că a făcut ceva special. Ronaldo Nazario este, de asemenea, un fenomen. De fiecare dată când vorbești cu jucătorii și îi întrebi cine este cel mai bun jucător cu care au jucat, 90% dintre ei îți răspund Ronaldo. A fost spectaculos”
  • ”(…) Astăzi continuă Messi și Cristiano Ronaldo, dar trebuie să-i amintesc și pe toți spaniolii care au câștigat Cupa Mondială în 2010. Acum, mulți dintre ei sunt prieteni, cum ar fi Xavi, Iniesta, Casillas, Puyol… Spania a avut întotdeauna jucători și antrenori mari, precum Del Bosque, Aragonés, Pep Guardiola… oameni care au scris istoria fotbalului și de aceea suntem foarte recunoscători Spaniei”
  • Nu este loc pentru rasism. Trebuie să luptăm cu toată forța, suntem în 2026 și nu este posibil să discriminezi pe cineva din cauza originii sale. Uneori mi se spune că rasismul este o problemă a societății. Da, dar noi, în fotbal, trebuie să o rezolvăm în fotbal, iar societatea o va rezolva așa cum consideră de cuviință. Dar în fotbal rasismul nu are ce căuta și nu există nicio scuză pentru a-l tolera. Toleranță zero. Nu este suficient să-ți acoperi gura, pentru că vei spune ceva rău. Dacă un jucător își acoperă gura și spune ceva, iar acest lucru are consecințe rasiste, evident că trebuie eliminat. Desigur, când este vorba de un caz disciplinar, trebuie să analizăm situația, trebuie să avem dovezi, dar nu ne putem mulțumi cu asta de acum înainte”

.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite