Rubio acuză Iranul că încearcă să ia lumea ostatică: Atacă țările vecine, infrastructura energetică a acestora, populația civilă, ambasadele

9 March 2026, 18:25

Şeful diplomaţiei americane, Marco Rubio, a acuzat Iranul că încearcă să ia lumea ostatică prin atacurile sale asupra ţărilor din Golf şi prin blocarea strâmtorii Ormuz. Secretarul de stat american a declarat că Iranul este un guvern care practică terorismul lansand rachete și drone, asupra infrastructurii civile și energetice.

Macro Rubio, secretarul de stat al SUA: Cred că în acest moment vedem cu toții amenințarea pe care acest regim clerical o reprezintă pentru regiune și pentru lume. Ei încearcă să țină lumea ostatică. Atacă vecinii lor. Atacă țările vecine, infrastructura energetică a acestora, populația civilă. Atacă ambasadele. Acesta este un guvern terorist. Acesta este un regim terorist. Și îi vedem cum comit acte de terorism folosind elemente ale statului național, arme precum rachete și drone de atac cu sens unic. Obiectivul acestei misiuni este să le distrugem capacitatea de a continua să facă acest lucru. Și suntem pe drumul cel bun pentru a atinge acest obiectiv în fiecare zi, cu o forță copleșitoare și o precizie copleșitoare.

Război în Orientul Mijlociu: Atacuri în Iran, Teheranul a ripostat. Locuitorii din Tel Aviv se refugiază în adăposturi

Forțele americane și israeliene au declanșat noi atacuri asupra infrastructurii militare și energetice a Iranului, în cea de a zecea zi a războiului din Golf. În replică, Teheranul a bombardat Israelul, unde a fost ucisă o persoană, și mai multe state din regiunea Golfului Persic. Președintele Ucrainei a anunțat că a trimis în Iordania drone interceptoare, pentru a proteja bazele americane. Oficiali din SUA au declarat că se așteaptă ca numărul victimelor din rândul militarilor să crească.
Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite