Lovitura israeliană asupra unui hotel din Beirut a ucis patru persoane şi a rănit alte zece, anunţă autorităţile libaneze
Ministerul Sănătăţii din Liban a anunţat că, peste noapte, o lovitură israeliană asupra unui hotel din centrul Beirutului a ucis patru persoane, şi a rănit alte 10 persoane.
Hotelul găzduia persoane strămutate de luptele din sudul Libanului şi suburbiile sudice ale Beirutului, potrivit agenţiei Reuters.
Unii au fost văzuți părăsind clădirea de teama unor noi atacuri.
Opt persoane au fost, de asemenea, ucise în urma unor lovituri asupra a peste 20 de oraşe şi sate, a informat agenţia de presă AFP, citând Ministerul Sănătăţii.
Armata israeliană a anunţat că a efectuat o „lovitură precisă” la Beirut asupra membrilor Forţei Quds, braţul de operaţiuni de peste hotare al Corpului Gărzii Revoluţionare Islamice. Acesta nu a precizat cine a fost vizat sau unde a fost lovitura.
Mai devreme, în cursul nopţii, acesta a declarat că loveşte „infrastructura Hezbollah din zona Dahiyeh din Beirut”.
sursa BBC.com

