Militarii ecuadorieni au descoperit un „narco-submarin” de 35 de metri ascuns într-o rezervație naturală
Armata Ecuadorului anunță că a confiscat un „narco-submarin” lung de 35 de metri, ascuns într-o rezervație naturală aflată în apropierea graniței cu Columbia, scrie BBC.
Submersibilul semi-scufundabil transporta aproximativ 22.700 de litri de combustibil și era pregătit să pornească într-o „lungă călătorie de trafic de droguri”, potrivit unui comunicat al Ministerului Apărării din Ecuador.
Descoperirea a avut loc la scurt timp după ce președintele Ecuadorului, Daniel Noboa, a anunțat intrarea într-o „nouă fază” a războiului dus de guvernul său împotriva cartelurilor de droguri.
Aflat între Columbia și Peru – cei mai mari producători de cocaină din lume – Ecuadorul a devenit o țară-cheie de tranzit pentru drogurile ilegale care pleacă din America de Sud către Statele Unite, Europa și chiar Australia.
Militarii au găsit submarinul într-o zonă de mangrove din rezervația naturală Cayapas–Mataje.

