Curierii din Golful Persic continuă să facă livrări la domiciliu, în ciuda pericolului exploziilor

Livrator în Dubai (Foto: Profimedia Images)
6 March 2026, 12:31

Ignorând urletele sirenelor şi ale exploziilor, livratorii din statele Golfului Persic continuă să facă livrări către locuitorii care nu-şi părăsesc domiciliile de teama atacurilor iraniene, informează joi AFP, citat de Agerpres.

Aeroporturi, ambasade, zone rezidenţiale şi instalaţii militare din întreaga regiune au fost vizat de atacuri iraniene cu rachete şi drone odată cu izbucnirea conflictului dintre Republica Islamica Iran, Israel şi Statele Unite.

Deplasarea în traficul intens din metropolele din Golf nu a fost niciodată foarte sigură, însă acum livratorii se confruntă cu un nou pericol venit din cer – resturi prăbuşite pe sol de la dronele interceptate.

Mii de curieri pe scutere continuă să livreze însă alimente şi produse de uz casnic pentru a satisface solicitările continue ale clienţilor efectuate prin aplicaţiile favorite.

Agyemang Ata, un livrator de 27 de ani, a fost cuprins de panică după ce a auzit primele explozii sâmbătă, în timp ce aştepta o comandă într-un mare centru comercial din Dubai.

”Am ieşit în fugă din centrul comercial după ce am primit o alertă pe telefon şi am auzit trei explozii”, a povestit el.

”M-au sunat mama, sora şi familia mea, dar le-am spus că sunt bine şi că nu trebuie să-şi facă griji pentru mine”, a mărturisit tânărul pentru AFP, subliniind că este foarte hotărât ”să rămână aici şi să continue să muncească”.

”Pentru mine, Dubai este un loc sigur”, insistă el.

Pentru majoritatea locuitorilor, livratori precum Ata făceau parte până acum dintr-o armată anonimă care îi ajutau să evite grijile vieţii cotidiene şi drumurile prea aglomeraterate.

Acum însă, oamenii le apreciază rolul esenţial, considerându-i, pe reţelele de socializare, nişte ”eroi” care îşi riscă viaţa pentru a asigura buna funcţionare a Golfului.

În Kuwait, şoferul Walid Rabie povesteşte că îi este teamă în permanenţă: ”Ne transportăm vieţile în acelaşi timp cu comenzile”, a rezumat el.

De la începutul atacurilor iraniene, cel puţin şapte civili au fost ucişi în ţările din Golful Persic, cei mai mulţi dintre ei, muncitori străini.

”Mi-e frică”

Emiratele Arabe Unite au anunţat că au interceptat peste 900 de drone şi circa 200 de rachete care le-au vizat teritoriul.

”Mi-e frică, n-o să mint”, spune Franklin, un livrator din Dubai, care regretă cel mai mult scăderea numărului comenzilor.

”Înainte, aveam între 10 şi 15 comenzi pe zi”, a precizat livratorul, care acum abia mai primeşte opt comenzi.

Viaţa şoferilor contrastează foarte mult cu viaţa afişată pe reţelele de socializare a numeroşilor influenceri din regiune, care au continuat să se distreze, sau cu cea a expaţilor bogaţi din oraş, dintre care unii au cheltuit sume exorbitante pentru a se repatria la bordul unor curse charter din ţările vecine.

”Ies la muncă aproape în fiecare zi, urmăresc ştirile şi sper că această criză se va încheia”, a mărturisit la rândul lui Ajit Arun, un livrator străin de 32 de ani care munceşte în Bahrain.

”Luăm măsuri de precauţie atunci când suntem în trafic, în special când răsună sirenele”, a precizat el.

În ţările din Golf, guvernele le-au cerut rezidenţilor să se abţină de la a publica informaţii eronate despre război, sfătuindu-i să recurgă la surse oficiale pentru a se informa.

Unii oficiali au încercat să ofere o imagine a normalităţii. Preşedintele Emiratelor Arabe Unite, Mohammed bin Zayed Al Nahyan, s-a plimbat, însoţit de o escortă impozantă, printr-un centru comercial din Dubai, oprindu-se din când în când ca să facă selfie-uri.

Pe străzile oraşului însă, realitatea războiului îşi pune amprenta asupra stării de spirit, determinându-i pe unii dintre livratori să se întrebe dacă mai are rost să rămână în Golf.

”Dacă situaţia va continua aşa, nu-mi pot risca viaţa”, a declarat Franklin. ”Ar fi mai bine să mă întorc în ţara mea”. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite