200 de ucraineni se întorc acasă, în cel mai recent schimb de prizonieri de război cu Rusia. Mulți dintre ei sunt subnutriți
Ucraina aduce acasă 200 de soldați aflați în captivitate în Rusia, în cel mai recent schimb de prizonieri de război din 5 martie, a anunțat președintele Volodimir Zelenski, potrivit Kiev Independent.
Ministerul rus al Apărării a confirmat eliberarea a 200 de prizonieri de război ucraineni în schimbul aceluiași număr de soldați ruși capturați de Ucraina. Schimbul a fost intermediat de SUA și Emiratele Arabe Unite.
Prizonierii de război ruși eliberați se află în prezent în Belarus, unde primesc asistență medicală și psihologică, potrivit ministerului.
„De fiecare dată când oamenii noștri se întorc acasă, se dovedește că Ucraina lucrează pentru a-i aduce înapoi pe fiecare dintre ei”, a afirmat Zelenski pe Telegram, adăugând: „Nu uităm pe nimeni.”
Printre prizonierii de război care s-au întors se numără soldați care au apărat Mariupol, Donețk, Lugansk, Harkov și Zaporojie, care au servit în Forțele Armate, Serviciul Special de Transport de Stat, Garda de Frontieră sau Garda Națională, potrivit lui Zelenski.
Cel mai recent schimb de prizonieri de război vine la o lună după schimbul anterior din 5 februarie, când 157 de prizonieri de război ucraineni s-au întors acasă din captivitatea rusească în urma negocierilor de pace de la Abu Dhabi. Schimbul din februarie a fost primul în aproape patru luni, Zelenski spunând că Moscova a blocat schimburile pe toată această perioadă.
Ombudsmanul pentru Drepturile Omului din Ucraina, Dmitro Lubineț, a declarat că eliberarea din 5 martie marchează prima etapă a unui schimb la scară largă convenit de Rusia și Ucraina în cadrul negocierilor de la Geneva din februarie.
Cel mai tânăr soldat întors are 27 de ani, iar cel mai în vârstă are 59 de ani. Mulți dintre cei eliberați se află într-o stare psihologică dificilă, iar unii sunt subnutriți în mod critic, a adăugat Lubineț.
La mai bine de patru ani de la începutul războiului la scară largă, schimbul de prizonieri de război, alături de procedura de repatriere, reprezintă unul dintre puținele canale în care atât Kievul, cât și Moscova au continuat să coopereze.
De când Rusia și-a lansat invazia la scară largă asupra Ucrainei, Kievul a adus înapoi mai mult de 7.000 de ucraineni din captivitate, spunea Zelenski în octombrie 2025. Ministerul de Interne a comunicat în septembrie 2025 că 2.577 de soldați ucraineni fuseseră confirmați ca fiind reținuți în captivitate rusească, pe baza analizei sale OSINT.
Zelenski a mulțumit intermediarilor, în special SUA, care au ajutat la intermedierea schimbului de prizonieri de război.
Schimbul vine în contextul în care SUA continuă să preseze Ucraina și Rusia să poarte negocieri de pace în cadrul eforturilor sale continue de a pune capăt războiului.
„Le sunt recunoscător tuturor soldaților noștri care se află pe front, asigurând completarea fondului de schimb pentru Ucraina”, a spus președintele ucrainean în postarea sa pe Telegram. „Întoarcerea oamenilor noștri acasă este rezultatul forței apărătorilor ucraineni.”

