EXCLUSIV Echipa TVR, într-un centru de comandă pentru drone. Au asistat la un atac asupra a doi soldați ruși și a vehiculului în care se aflau

1 March 2026, 21:42 (actualizat 2 March 2026, 13:54)

Războiul i-a obligat pe militarii ucraineni să se specializeze în utilizarea dronelor de luptă.  Echipa TVR a filmat la un centru militar de comandă aflat într-un buncăr din regiunea Donbas, de unde ucrainenii au lansat un atac cu drone asupra a doi soldați ruși și a vehicului în care se aflau. Reportaj realizat în exclusivitate de trimișii speciali ai TVR în Ucraina, Alex Costache, Dragoș Stoian și Dorel Oancă.

Militarii ucraineni ne iau în camionetă lor, conduce Gioconda, iar în dreapta este Serghei. Dragoș, cameramanul nostru, este afară, în spate cu alți doi militari. Mergem spre un centru de comandă din Drujkiikva, ca să asistăm la o misiune de luptă, relatează jurnalistul TVR Alex Costache.

Depistează o dronă inamică și trag înspre ea. Serghei spune că o dronă inamică ne-a urmărit și au tras în ea.

Centrul de comandă e că o navă spațială. Peste tot sunt monitoare cu imagini din drone.

„Băieții noștri, piloții de drone și batalionul de tancuri, așteaptă comanda să tragă în pozițiile inamice. A fost o informație că s-a observat o deplasare a inamicului și acum așteptăm răspunsul că echipa noastră să-i lovească. Și piloții noștri de drone sunt gata să acționeze.”

Militarii iau brusc poziția drepți. Așa ne dăm seama că a intrat șeful batalionul, Viaceslav. ”Treaba mea e să coordonez toate unităţile batalionului şi să planific operaţiunile”.

Dronele de recunoaștere depistează într-o lizieră doi soldați ruși. Ucrainenii trimit o dronă spre ei să-i elimine. Până la urmă au decis să tragă cu tancul asupra infanteriștilor ruși, nu știm dacă au fost eliminați sau nu, dar e o chestiune de timp.

În ultimul moment, ucrainenii decid să tragă asupra lor cu tancul, dar îi ratează. Rușii reușesc să se ascundă. Ucrainenii le descoperă mașina și o distrug cu dronă.

După misiune, Viaceslav ne duce la popotă. Băieții ne au invitat să impartă. Nu voiam dar au insistat, bulgur cu ou și salată de sfeclă chiar bună.

După ce băieții ne fac cadou drapelul brigăzii lor, plecăm. Nu înainte de a sta de vorbă cu o bătrână de afară.

Ne îndreptăm în același condiții către Kramatorsk. După ce devine clar că am trecut de zona periculoasă, atmosfera se relaxează.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite